Yeni askerlik yasasıyla bedelli askerliğin artık sürekli hale gelmesiyle sistemin ayrıntıları da netleşmeye başladı. Milli savunma bakanlığı yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre Yoklama kaçağı ve bakaya kalanlar bedelli askerlikten faydalanamayacak.

Sevgi ve Mantık Evliliği mi Arıyorsun?

2.200.000 KİŞİ ASKERLİK ÇAĞI GELDİĞİ HALDE ASKERLİK YAPMAMIŞ

Yeni askerlik yasası görüşülürken ilginç detaylar da ortaya çıktı. Teklif hakkında komisyon üyelerine bilgi veren AK Parti İstanbul Milletvekili Şirin Ünal, bir doğum yılındaki ortalama erkek nüfusunun yaklaşık 700 bin kişi olduğunu, bunların 420 binin askere alınacağının kabul edildiğini belirterek, “Bugüne kadar Türkiye Cumhuriyeti’nin silah altına alınabilecek erkek nüfusundaki birikim 2,2 milyondur.” Dedi. Bu da demek oluyor 2 milyondan fazla erkek çeşitli sebeplerden dolayı yaşı geldiği halde askerlik görevini yapmamış.

DEVLET 5 MİLYAR KAZANACAK

Yeni askerlik sistemi devletin kasasını da dolduracak. Her yıl yaklaşık 5 milyar tl gelir elde edecek. Zorunlu askerlikte er ve erbaşların yemek, giyim, barınma ve eğitim ihtiyaçlarının da bedelli askerlik yapmaları halinde karşılanmayacağı da düşünüldüğünde bu rakamın çok daha yükseleceği belirtiliyor.

YAŞ ŞARTI ARANMAYACAK

Milli savunma bakan yardımcısı yaptığı açıklamada, Bedelli askerliği sistemin bir parçası haline getirdiklerini ve artık bedellide yaş şartının aranmayacağını belirtti. Yoklama kaçağı ve bakaya kalanlar bedelli askerlikten faydalanamayacak ancak kanunun yürürlüğe girdiği günden önce yoklama kaçağı olanlar ve bakaya kalanlar ancak bir defaya mahsus bu imkandan faydalanabilecekler. Bedelli askerlikte ücret yaklaşık olarak 31 bin lira olacak.