Yeşil peri (Absent) nedir ?

Sevgi ve Mantık Evliliği mi Arıyorsun?

Absent alkol oranı yüksek olup bir çok farklı bitkinin damıtılarak fermente edilmesi ile yapılan içkidir. Aynı rakı gibi bir miktar bardağa koyulup içine su ilave edilerek içilir. İçinde rakıya benzer şekilde beyaz yerine yeşil anason, alkol ve pelin bitkisi yer alır.

Yeşil Periye Atılan Suçlar

Yeşil Peri*’ adıyla bilinen bu içkinin, sanatçı ve yazarlardan oluşan bütün bir kuşağı esir edip sonra da beyinlerini mahvettiği varsayılırdı.

Vin-cent van Gogh, Arthur Rimbaud, Charles Baudelaire, Paul Gauguin, Henri de Tolouse-Lautrec, Oscar W ilde ve Ak-ister Crowley bunların hepsi absent tutkunuydu ve her tür ahlâk bozukluğu içkinin sanrısal etkilerine atfedilirdi.

Hatta Alexander Dumas (1802-1870) Kuzey Afrika’da absent yüzünden ölen Fransız askerlerin sayısının Arap kurşunu ile ölenlerden çok daha fazla olduğunu iddia etmişti.

Yeşil Perinin Yasaklanması

Absent yeşil peri çılgınlığı doruk noktasına 1905 yılında, İsviçreli bir alkolik olan Jean Lanfray’in sarhoşken karısını ve iki küçük kızını vurmasıyla ulaştı (karısı ayakkabılarını temizlemeyi reddettiği için yaptığını söylemişti).

O gün aşırı miktarda şarap, konyak, brendi ve nane likörü içmiş, ama sonunda fatura, iki kadeh absente çıkmıştı. Bu olayı, içki karşıtlığının önderliğindeki ahlaklılık fırtınasıyla birlikte kabaran bir öfke izledi ve absent ABD ile Avrupa’nın büyük kısmında yasaklandı (Fakat İngiltere hariç).

Absent Yeşi Peri İçinde Ne Vardır?

O zamanların krek kokaini papatyalardan yapılmaktaydı(yine öyle). Pelin otu ya da diğer adıyla Artemisia absinthium papatya  familyasının bir üyesidir ve antik çağdan bu yana şifalı bir bitki olarak görülmüştür.

Birçok hastalığın yanında özellikle bağırsak kurtları tedavisinde de kullanılırdı. Pelin otu, kelime olarak eski İngilizce wermod dan gelir, bu da “erkek cesareti” demektir (vaktiyle aynı zamanda afrodizyak olarak da kullanılırdı).

Pelin otu zaten absentten önce de alkollü içeceklere tat vermek için kullanılan en popüler bitkiydi.

Günümüzdeki bir sürü markanın tarifinde hâlâ pelinotu yer alır (Punt e Mes, Green Chartreuse, Benedictine).

Pelinotunun etkin maddesi thujone’dur (tu-şoon diye telaffuz edilir), bu ismi almasının nedeni ilk defa aromatik Thuja ağaçlarında bulunmuş olmasıdır. Bir tür sedir ağacıdır, Aborvitae olarak da bilinir, yani “hayat ağacı.’ Kimyasal yapısı mentole benzeyen thujone, yüksek dozlarda alındığında tehlikeli olabilir ve ılımlı bir psikoaktif etki yaratır.

Tabii bu, litresinde 10 mm barındıran çoğu absent için geçerli değil. Adaçayı, tarhun otu, Vicks VapoRub Buharlaşan Merhem’in hepsinde de aynı düzeyde thujone bulunur, ama henüz kimse onlarla ahlâksızca davranış arasında bağlantı kurmamıştır.

Absent, efsanevi etkisini büyük ihtimalle yüksek alkol düzeyine borçludur, bu da hacminin yüzde 55-75’i arasında demektir. Bu haliyle birçok alkollü içkiyi geride bırakmaktadır (diğerleri genelde yüzde 40 olur). Bir bardak absent hazırlamak özen isteyen bir ritüeldir:

Yeşil peri hazırlanışı nasıldı?

Su içkiye, üzerinde bir küp şeker olan oluklu özel kaşıktan dökülürdü. Bu absenti sulandırır, acılığı da biraz alınmış olurdu.

Suyun yarattığı dumanlı görüntü, loş olarak bilinir. Eski Fransızca bir kelime olan ve “göz kısma” anlamına gelen lousche ile bağlantılı olup olmadığı kesin değil. Bu kelimeden gölgeli yada adı kötüye çıkmış anlamına gelen lousche türemiştir.Bu da bir absent tutkunu için mükemmel bir sıfat.

Hoşçakalın.