Yatay Geçiş, öğrencinin bir üniversite programına yerleştikten sonra belli bir dönem sonra aynı ya da farklı bölüme veya farklı üniversitenin bir bölümüne geçmek için bazı kurallara uyarak gerçekleştirilen değişim uygulamasıdır.

Sevgi ve Mantık Evliliği mi Arıyorsun?

Yatay Geçiş Genel Şartları

Puan Türü

Öğrencinin okuduğu üniversite program ile geçiş yapmak istediği üniversite programın puan türü farklı ise, sınava girdiği yıl geçiş yapacağı bölümün puan türünün hesaplanmış olması gerekmektedir (örneğin, TM2 den MF4 ‘de geçiş yapmak isteyen öğrencinin, sınava girdiği yıl MF4 puanının da hesaplanmış olması gerekir)

Not Ortalaması

Yatay geçiş yapmak için aranan ilk şart öğrencinin yüksek not ortalamasıdır. İstenen en düşük not ortalamasını üniversiteler kendisi belirler ve genelde en düşük ortalama 4.00 üzerinden 3.00 ile 3.50 arasında değişir. Yatay geçiş kontenjanlarının sınırlı olduğu düşünülürse, en yüksek ortalamaya sahip olan öğrencinin şansının daha yüksek olduğudur.

Geçiş Zamanı

Öğrenciler en erken I. öğretim yılını tamamladıklarında yatay geçiş başvurusu yapabilir. Ön lisans programlarında (2 yıllık) ilk yarıyıl ya da son yarıyıl için; lisans programlarında ise (4 yıllık) ilk yıl ya da son yıl için başvuru yapılamaz.

Başvuru zamanı

Başvurular genellikle yaz aylarında yapılır. Her üniversite kendi başvuru tarihini belirler ve bunu web adresinde yayınlar.

Başvuru sayısı

Bir öğrenci bu sistem ile 2 kez başvurabilir. Üniversitenin onayı olduğu sürece, bir kez reddedilen bir öğrenci bir sonraki yarıyılda da başvuru yapabilir. Bu kararlar tamamıyla üniversitelere göre değişir.