Sürekli ücretsiz ve reklamsız olacak sloganıyla hepimizin hayatında yer edinen WhatsApp’ta artık reklam dönemi başlıyor.
Gelecek yıldan itibaren artık WhatsApp’ta da reklamlar olacak. WhatsApp’ın hikayeler kısmında tıpkı Instagram’daki gibi reklamlar olacak. Reklamları yalnızca kişilerinin durumlarına bakan, kişilerinin durumlarını takip eden kullanıcılar görecek. WhatsApp’ın klasik mesajlaşma platformunda herhangi bir reklam olmayacak.

Sevgi ve Mantık Evliliği mi Arıyorsun?

Whatsapp Nedir?

WhatsApp, İngilizce’de What is up’ın kısaltılmış hali olan what’s up’tan uyarlanmıştır. Naber, nasıl gidiyor gibi analamlara gelir. Whatsapp, akıllı telefonlar için yapılmış, çapraz platformlu, uçtan uca mesajları şifreli bir şekilde ileten bir anında mesajlaşma uygulamasıdır. Mesajlaşma, sesli arama, dosya, resim gönderme ve video görüşmeleri yapmak için internet’i kullanmaktadır.
İlk günden şu ana kadar sürekli ücretsiz olan Whatsapp ile kısa mesajlar, belgeler, PDF dosyaları, resimler, GIF, videolar, kullanıcı konumu, ses dosyaları, telefon rehber kayıtları ve sesli notlar gönderilebilmektedir.

Whatsapp’ı Kim, Nasıl Kurdu?

Whatsapp daha önce Yahoo’da çalışıp ordan ayrılan Jan Koum ve Brian Acton adında iki Amerikalı tarafından 2009 yılında kuruldu.
Whatsapp’ın ilk sürümleri sürekli hata vermekteydi hatta kurucları artık bu işi beceremeyeceğiz yeni bir iş arayalım sürecine kadar gelmişlerdi ama sonunda pes etmemeye karar verdiler ve tüm dünyada milyarlarca insan tarafından kullanılan Whatsapp ortaya çıktı.
Whatsapp fikri ilk Jan Koum’un aklına gelmiş. 2009 yılında yeni aldığı İphone telefonunu inceleyen Jon Koum cep telefonlarının hayatımızda çok daha aktif kullanılacağını ve kullanışlı bir mesajlaşma uygulamasına ihtiyaç duyulacağını düşünmüş ve bunun için kolları sıvamıştır. Çevresindeki dostlarından da yardım alan Jan Koum 2009 yılında Abd’nin Kaliforniya eyaletinde Whatsapp Inc. Şirketini kurarak hayatını bir anda değiştirecek kararı vermiştir.
Jan Koum’un yakın arkadaşı olan Brian Acton maddi olarak sorunlar yaşayan Whatsapp’a 5 kişiyi 250 bin dolar yatırım yapması için ikna edince Jan Koum tarafından ödül olarak şirket ortağı yapılmıştır.
Kısa zaman içinde çok beğenilen uygulama dünyanın en çok indiirlen uygulaması ünvanına sahip olmuştur.
Whatsapp 2014 yılında yaklaşık 19.3 milyar dolar karşılığında Facebook tarafından satın alındı.
Whatsapp’ın kurucuları sonradan bu satıştan çok pişman olduklarını söyleseler de artık iş işten geçmişti.
Hatta Whatsapp’ın kurucuları Jan Koum ve Brian Acton Facebook’un kullanıcı bilgilerini farklı yerlerde kullandığını, gizliliği ihlal ettiklerini belirterek Facebook’u silme zamanı diye mesaj paylaşmıştı. Hatta Facebook’taki 850 milyon dolarlık hisse senedi opsiyonundan vazgeçerek “Onlar iyi iş insanları. Ancak benim kabul etmediğim bir dizi iş pratiğini, ilkelerini, ahlakını ve politikalarını temsil ediyorlar” demişti.

Whatsapp’ın Facebook’un eline geçmesiyle önümüzdeki günlerde bakalım nasıl değişiklikler olacak.