Sevgi ve Mantık Evliliği mi Arıyorsun?
Günümüzde pek çok kişi uzman çavuş olarak görev almayı düşünmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde çok sayıda uzman çavuş bulunmaktadır. 

Dönemsel olarak Türk Silahlı Kuvvetleri uzman çavuş alımını da devam etmektedir. Bu doğrultuda uzman çavuş adaylarının en çok merak ettiği soruların başında; uzman çavuş maaşları ne kadardır sorusu gelmektedir. 

Bu soru çerçevesinde sorularına yanıt arayan uzman çavuş adayları, pek çok farklı kaynaktan maaş araştırması yapabilmektedir. 

Esasında uzman çavuş maaşlarına etki eden pek çok farklı unsur bulunmaktadır. Uzman çavuş maaşları da tıpkı diğer personel gibi her yıl zamlanmaktadır. Ayrıca uzman çavuşların görev yaptığı yer, uzman çavuşların alacakları maaşın miktarına da etki etmektedir.

Uzman çavuş maaşları söz konusu olduğunda, yer aldığı kuvvet komutanlığının, birliğin ve uzman çavuşların sahip oldukları broverlerin etkisinden de söz etmek mümkün olmaktadır. 

Mesela; Deniz Kuvvetlerinde görev alan Amfibi komando olarak görev alan uzman çavuşlar; Amfibi komando tazminatı alabilmektedir. Bu durumda doğal olarak maaşlarına olumlu yönde katkı sunmaktadır. 

Bunun yanı sıra uzman çavuşların doğu görevi yapmaları ya da OHAL tazminatı almaları da maaşlarına etki etmektedir. Türk Silahlı Kuvvetlerinde uzman çavuş haricinde uzman onbaşılar da görevlendirilmektedir. 

Bütün bu bilgiler ışığında uzman çavuş ile uzman onbaşı arasında 50 ile 100 lira arasında bir maaş farkının bulunduğunu söylemek de mümkün olmaktadır. 

Günümüz itibariyle uzman çavuş maaşları

4500 TL ile 7000 TL arasındadır. 

2017 yılı itibariyle uzman çavuş personelinin maaşına; çalıştığı bölge, sahip olduğu özellikler, çocuk sahibi olma durumu gibi unsurlar etki etmektedir. 

Ayrıca komando tazminatı gibi ekstra özellikler de maaşların artmasında etkili olmaktadır. Yukarıda sıralanan özelliklerden kaynaklanan maaş farkları uzman çavuş taban maaşlarına etkilemektedir. 

Bundan dolayı uzman çavuş maaşları; 4500 ile 7000 TL arasında farklılık gösterebilmektedir. Bunun yanı sıra son dönemlerde uzman çavuş maaşlarına bazı iyileştirmeler yapılmaktadır. Bu sayede ise uzman çavuş maaşlarının biraz daha artması söz konusu olmaktadır.

Bu doğrultuda günümüz şartlarında uzman çavuş maaşları nın ülkemiz şartlarında oldukça iyi olduğundan söz etmek mümkün olmaktadır. 

]]>