İstanbul seçimlerini almak için bütün imkanları seferber eden hükümetten yeni bir hamle geldi. Geçtiğimiz hafta Binali Yıldırım’ın seçim vaadi olarak duyurduğu üniversiteli gençlere iş imkanı projesi resmen açıklandı.

Sevgi ve Mantık Evliliği mi Arıyorsun?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın duyurduğu “Sosyal Yardımlaşma Programı” doğrultusunda üniversite öğrencileri yaz tatili boyunca part time çalışarak toplamda 2500 tl ödeme alacak.

2019 yılı itibariyle İstanbul’daki 51 üniversitede eğitim gören 1 milyon 252 bin üniversite öğrencisi İŞKUR aracılığıyla yaz tatilinde kısmi zamanlı çalışmak için başvuru yapacak. Öğrenciler günlük asgari ücret olan 68 TL üzerinden ödeme yapılacak.
İstanbul’daki üniversitelerde okuyan gençler yaşlı bakımı, sosyal hizmetler, eğitmenlik, koçluk gibi sosyal hizmet alanlarında çalışacak. En büyük iş alanı ise İstanbul büyükşehir belediyesine bağlı bölümlerde olacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde imar, turizm, sosyal projeler, kültürel alanlarda elli binden fazla öğrencinin istihdam edilmesi bekleniyor.

“Sosyal Yardımlaşma Programı” adı verilen üniversiteli öğrencilerin istihdamı projesinde öğrenciler haftanın 3 günü çalışacak. Günlük 8 saat çalışacak olan öğrenciler haftalık 205 tl aylık 820 tl alacaklar. 3 aylık yaz tatili boyunca da yaklaşık 2500 tl kazanmış olacaklar.
Ayrıca öğrencilerin SGK girişleri de yapılacak ve primler devlet tarafından yatırılacak.

Hem Sosyalleşip Hem de Para Kazanacaklar

İŞKUR tarafından düzenlenecek olan programın tanıtımı “hem sosyalleş hem de para kazan” sloganıyla yapılacak.

ÖĞRENCİLER KENDİ ŞEHİRLERİNDE DE ÇALIŞABİLECEK

İstanbul’daki üniversite öğrencileri sadece İstanbul’da değil kendi memleketlerinde de çalışabilecek. Sosyal hizmetler kurumlarında, yaşlı hasta bakım evlerinde, halk evlerinde, bilgi, kamp evlerinde yada öğrencilere yönelik eğitmenlik, koçluk alanlarında; tarım, orman müdürlüklerinde görev yapabilecekler.

Program Haziran’da Başlıyor
Bu yıl ilk kez düzenlenecek program haziran ayında başlayacak. Haziran – Eylül arasında devam edecek olan program üç ay sürecek.

Programa katılımın çok yüksek olması bekleniyor. Yaklaşık 100 bin kişi bu programdan faydalanıp hem meslek öğrenecek hem de yaz tatilini değerlendirip para kazanmış olacak.