Sevgi ve Mantık Evliliği mi Arıyorsun?
Üniversite sınavı tercih dönemlerinde öğrencilerin dikkat etmesi gereken hususlar;

-Kesinlikle ama kesinlikle önceki senelerin tercih kılavuzu kontrol edilmeden tercihler yapılmamalıdır. Geçen senelerin tercih kılavuzunda daha önce yerleşen öğrencilerin başarı sırası ve puanları kontrol edilmelidir.

-Tercihler yapılırken başarı sırası çok önemlidir,başarı sıranıza göre tercih yaparsanız yerleştirilme ihtimaliniz daha da yükselecektir.

-Kazanacak olsanız dahi kayıt yaptırmayacağınız üniversiteleri tercih listenizden çıkarın,ileri ki senelerde önünüze zorluk olarak dönecektir.

-Puanı belirlenmeyen bölümler için;o bölümde oraya yakın başka üniversitelerin puanlarını kontrol edin.Puanları üç aşağı,beş yukarı aynı olacaktır;ona göre tercihinizi yapın.

-2 yıllık bir bölüm tercih edecekseniz;unutmayın ki 2 yıllık tercihlerde öncelik meslek liseleri mezunlarıdır.Bu mezunlar yerleştirildikten sonra kontenjan boşluğu olursa YGS puanınıza göre yerleştirmeler yapılacaktır.

-Tercih sıranızı belirlerken;üniversitenin olduğu şehir,sunduğu imkanlar,şehrin mevsimsel durumları,üniversitenin merkezi olup olmadığı ve burs durumuna göre sıralayın.

-Ve son olarak altını çizerek yazıyorum,SADECE DİPLOMA İÇİN OKUMAYIN..

Bunlara ek olarak;

Eğer tercih sonuçları açıklandığında yerleştirilemediyseniz ve nedeni olarak bu makalemi görüyorsanız ,makalemi hiç okumamış gibi ek yerleştirmelerde kafanıza göre tercihler yapabilirsiniz.Fakat unutmayın ki üniversite hayatı,asıl hayatın başladığı önemli bir evredir.Yazdığım makalede bizzat yaşadığım tecrübeleri de belirtmek istedim.

]]>