Araç sahiplerini ilgilendiren habere göre Resmi Gazete’de yayımlanan ilan ile birlikte trafik sigortasında değişiklik yapıldı.

Sevgi ve Mantık Evliliği mi Arıyorsun?

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik 13 Temmuz 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yönetmelikle beraber aracı işleten kişinin değişmesi maddesi yeniden düzenlendi ve trafik sigortasında yeni dönem için tarih verildi.

Bununla beraber işleten kişinin sahip olduğu yeni araç hakkında bilgileri sigorta şirketine bildirmesi ile beraber sahip olduğu hasarsızlık indiriminin aynı türdeki araç için devam etmesi ile prim artırımı uygulanan işletici için düzenlenecek sözleşme kapsamında prim basamağının kaldığı yerden devam etmesini içeren hükümlerin kaldırıldığı ifade edildi.

RİSKLİ SİGORTALILAR
Yönetmelik kapsamında Riskli Sigortalılar Havuzu Çalışma Esasları hakkında detaylar açıklandı.

Detaylara göre trafik sigortasına yönelik kamu hizmetleri alımı kapsamında gizlilik ve güvenlik gerekçesi nedeniyle trafik tesciline uygun olmayan araçlar hakkında poliçeler ve sigorta prensipleri basamak tespitlerinin yapılmamasından dolayı poliçe havuzu dışına çıkarıldı.

Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğin 1 Eylül 2019’da yürürlüğe gireceği duyuruldu.