Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Başkanlığı’nda yapılan toplantı da taşerondan kadroya geçenlere zam konusu görüşüldü.

Sevgi ve Mantık Evliliği mi Arıyorsun?

Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Başkanvekili Prof. Dr. Vedat Alim başkanlığında Beştepe’de meydana getirilen Cumhurbaşkanlığı sosyal Politikalar Kurulu toplantısına, kurul üyeleri ve sendika temsilcileri de katılmış ve bir toplantı gerçekleştirilmişti.

Söz konusu toplantıda KIT’ler olmak üzere taşeron işçilere yönelik sorunlar, kıdem tazminatı meselesi, iş sağlığı ve güvenliğine yönelik alınacak tedbirler, sendikalardan istifa mevzuları görüşülmüştü. Kamuda çalışan ortalama 200 bin işçinin 2019-2020 döneminde alacağı ücret zammının belirleneceği Toplu İş Sözleşmeleriyle ilgili ikinci toplantı geçtiğimiz hafta yapıldı.

Peki kadro alan taşeron işçilere enflasyon veya asgari ücret zammı yapılacak mı? İşte detaylar…

TÜRK İŞ’İN ZAM TALEBİ

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan yaklaşık 200 bin kamu işçisinin 2019-2020 döneminde alacağı ücret zammının belirleneceği Toplu İş Sözleşmeleriyle ilgili ikinci toplantı yapıldı. Türk İş Başkanı Ergün Atalay tarafından zam teklifi hakkında bir açıklama yapıldı.

Atalay söz konusu açıklamalarında “3 bin 500’ün altında ücret alanlara 60 TL, ilk 6 ay yüzde 5, ikinci 6 ay yüzde 4 enflasyon teklif edildi. Biz de sayın Bakan’a teşekkür ettik” ifadelerine yer verdi.

Bunun yanı sıra Ergün Atalay yaptığı açıklamalarının devamında “Ağustos sonuna kadar ya imzalayacağız ya da grev. Yasalar ne emrediyorsa onu yapmakla mükellefiz. Teklifin kabul edilecek bir yanı yok” ifadelerini kullandı.
Ergün Atalay söz konusu açıklamalarında taşeron işçi iken KHK ile kadroya geçen işçilerin toplu sözleşmesine kendilerinin de dahil edilmesi için yaklaşık yüzbinlerce işçinin imza verdiğini ifade ederek TİS görüşmelerinde bu konunun da gündeme geleceği belirtildi.

Yapılan açıklamada 4D’li işçiler için 2020’nin bekletilmemesi gerektiğine yer verildi.

TAŞERONA ZAM YAPILACAK MI?

Belediyelerde çalışan bin 311 işçi, yeni sözleşmeye göre yüzde 37 zam, ayrıca bazı sosyal hak ve yardımlar elde etti. Çorum Belediye Başkanı Zeki Gül, kentteki bir düğün salonunda düzenlenen imza töreninde konuşma yaptı. Gül konuşmasında toplu iş sözleşmesiyle en düşük işçi yevmiyesinin 88 liradan 99 liraya yükseldiğini ifade etti.

Konu ile ilgili olarak Çorum Belediye Başkanı Zeki Gül açıklamalarında “Bu sözleşmeyle evli personelimiz aile yardımı almaya başlayacak. İkramiyede yüzde 420 oranında artış yaptık. Çocuk yardımlarında yüzde 174, yemek ve yakacak yardımlarını yüzde 40, dini bayramlarda yaptığımız yardımda yüzde 87, öğrenim yardımlarında yüzde 91 artış sağladık. Daha önce sözleşmede olmayan mama, bez ve sünnet yardımı gibi kalemleri de ekledik.” ifadelerine yer verdi.

Sayıları yaklaşık 200 bini bulan kamu işçileri de yıllık verilen zam oranları enflasyonun altında kalırsa enflasyon farkını alabiliyorlar. Kamuda ve yerel yönetimlerde çalışan yaklaşık 900 bin taşeron işçi, nisan ayında kadroya alındı. Kadroya alma işlemleri 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) çerçevesinde gerçekleştirildi. Söz konusu KHK’de, kadroya alınan işçilerin ücretlerinin, taşeronda iken imzalanmış toplu sözleşmedeki ücret tutarından fazla olamayacağı öngörüldü.

Yüksek Hakem Kurulu’nun aldığı karara göre ise kamudaki taşeron işçilere 2020 ekim; yerel yönetimlerdeki taşeron işçilere de 2020 haziran ayına kadar her 6 ayda bir yüzde 4 oranında zam yapılacak.