Sevgi ve Mantık Evliliği mi Arıyorsun?
Sözleşmeli subay maaşlarını rütbelere göre derledik

Sözleşmeli olarak işe başlayan yeni bir teğmenin sözleşmeli maaşı ortalama 5900-6000 TL civarındadır.

Bu konuda merak edilen en önemli husus, kadrolu bulunan askerler ilesözleşmeli olan subayların görev sırasında maaşlarının aynı olup olmayacağı konusudur.

Askerlerde sözleşmeli subay olmak ile kadrolu muazzaf subay olmak arasında fark var mıdır?

Bu konuda yetkililerin yaptığı açıklamaya göre her iki konumda bulunan ve aynı düzeyde bulunan kişilerin maaşları aynı olacaktır. Aradaki fark yeni atanan kişinin kıdem derecesinin düşük olmasıdır ki bu durumda maaşı da kıdem derecesi gereği daha az olacaktır. 

Sözleşmeli subay maaşları konusunda yanlış bilinen çok önemli bir husus da sözleşmeli subaylardan konut ve OYAK kesintisinin yapılmamasıdır. Konut birikimi isteğe başlıdır fakat oyak kesintisi asteğmenlerden dahi yapılmaktadır.

Bunun yanında sözleşmeli subay maaşları içinde evli olanlar ve çocuğu olanlar için ek ücret bulunmaktadır. Eş ve çocuk yardımı adı altında yapılan bu ek ödeme kadrolu ve sözleşmeli fark etmeksizin tüm subaylara verilmektedir.

Bu avantajlar insanları sözleşmeleri subay olma konusunda teşvik etmektedir. Maddi olarak rahat edebilmek düşüncesiyle bu mesleği seçenler bulunmaktadır.

Sözleşmelik subaylık sırasında doğu veya Güneydoğu bölgelerinde görev yapanların maaşlarında ek artışlar söz konusu olmaktadır. Bu artış bölgenin tehlikeli ortamından dolayı konulmuştur.

Sözleşmeli subay maaşları,

Teğmen rütbeli askeri personelin maaşı 6000-6100 TL civarındadır. Üsteğmen ise ortalama 6200-6300 Türk Lirasıdır.

Yüzbaşı maaşları; 6600-6700 TL, binbaşı maaşları; 6800-6900 TL, yarbay maaşları; 7400-7700 TL, albay maaşları 7900-8200 TL civarındadır.

Devlet her yıl çok sayıda sözleşmeli subay alımı yapmaktadır. 

]]>