Profesyonel orduya geçişin aşamalarından oluşan sözleşmeli er ve erbaş alımı çoğu komutanlıkta başladı.

Sevgi ve Mantık Evliliği mi Arıyorsun?

Deniz Kuvvetleri Komutanlığına 1640 Sözleşmeli Denizci Asker Alınacak

Milli savunma bakanlığı resmi internet sitesi üzerinden yapılan açıklamaya göre 2019 yılı sözleşmeli er uzman erbaş alımı kapsamında Deniz Kuvvetlerine 1640 personel alınacak. Başvurular e-devlet üzerinden yapılacak. Başvuru işlemleri 10 Haziran 2019 tarihine kadar devam edecek.

Kara Kuvvetleri Komutanlığına da Sözleşmeli Asker Alınacak

Hayatını kara kuvvetlerinde uzman asker olarak devam ettirmek isteyenler için de Kara Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde uzman erbaş alımı gerçekleştirilecek. Kariyerlerini Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın uzman erbaş kadrolarında sürdürmek isteyenler e-devlet sistemi üzerinden uzman erbaşlık için başvuru yapabilirler.

UZMANLIK BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?
1- Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
2- Uzman onbaşı alımı için en az ilkokul mezunu olmak.
3- Uzman erbaş alımı için ise en az ortaokul mezunu kişilerin
4- Uzman çavuş alımı için en az lise mezunu olmak
5 – 28 yaşından gün almamış olmak.
6- Askerlik hizmetini yapmış olmak. (Halen askerliğine devam edenler de başvuru esnasında askerliğim devam ediyor seçeneğini işaretleyerek başvurabilirler.)
7- Askerliğini bitirenlerin terhisinin üzerinden beş yıldan fazla süre geçmemiş olması
8- Askerliğine devam edenler için birliklerinden alınacak olur yazısı ve genel değerlendirmede 80 üzeri not almış olması.
9- Türk Silahlı Kuvvetlerinde daha önce subay (yedek subay dâhil), astsubay, uzman erbaş olarak istihdam edilmemiş olmak.
10- Piyade, komando, tank, topçu, muhabere, istihkâm, ulaştırma, ikmal, bakım, sıhhiye, veteriner ve hava savunma gibi branşlarda yapılacak alımlar için genel şartları taşımanın yanı sıra, her branş için belirlenen farklı nitelikleri de karşılamak gerekiyor.
11- Kamusal hakları kullanmaktan yoksun bırakılmamış olmak.
12- Taksirli suçlar hariç olmak üzere bir suçtan bir ay veya daha fazla hapis cezası ile mahkûm olmamak.
13- Terör örgütleriyle eylem birliği içerisinde olmamış, bu örgütlere yardım etmemiş, kamu imkân ve kaynaklarını bu örgütleri desteklemeye yönelik kullanmamış ya da kullandırmamış, bu örgütlerin propagandasını yapmamış olmak.
14- Boy ve kilo standartları tablosunda belirtilen değerler içerisinde bulunmak.

BAŞVURU SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Başvurusu kabul edilen adayların seçim aşaması sınavlarına katılacakları tarih, https://personeltemin.msb.gov.tr internet adresinde tebliğ niteliğinde yayımlanacaktadır. Ayrıca adayların belirttiği elektronik posta ve cep telefonuna kısa mesaj ile bilgilendirme yapılacaktır. (Aday bilgilerinde değişiklik olması durumunda bir dilekçeyle MSB Per.Tem.D.Bşk.lığına faks ile müracaat etmeleri gerekmektedir).

Seçim aşaması sınavlarına ise adaylar yeterli süre öncesinden çağrılacak, adaylara ayrıca posta ile tebligat yapılmayacaktır. Bu nedenle, SMS duyurusu ile internetten seçim aşamalarına katılma tarihinizi ve neler yapmanız gerektiğini öğrenme zorunluluğunuz bulunmaktadır.
Gençler için uzman er ve erbaşlık hem vatani hizmet yapma hem de toplumda karşılığı olan bir alanda çalışıyor olmak için çok güzel fırsat. Uzman er ve erbaşların maaşlarında da iyileştirme yapıldığı düşünüldüğünde uzman askerlik seçeneği ciddi olarak düşünülebilir.