Sevgi ve Mantık Evliliği mi Arıyorsun?
Her insanın ergenlik dönemi ile birlikte başına bela olan sivilceler  hem yüz güzelliğine gölge düşürmekte hem de  yüzde oluşturduğu kötü görüntü ile ergenlik döneminin bir diğer sorunu olan öz güven eksikliğine yol açmaktadır.

Sivilceler  yüzümüzde çıktığı gibi vücudun diğer bölgeleri olan sırt,  ense, ve kollarda da çıkabilir. Peki vücudumuzun her yerinde oluşabilen bu sivilceler nasıl oluşur?

Sivilce oluşmaması için yapılması gerekenler

Sivilce oluşması, kıl köklerinde ve cilt altında yer alan ince dolaşım kanallarının tıkanması sonucunda oluştuğu için öncelikler cilt sağlığına dikkat etmeli, kıl köklerinin ve dolaşım kanallarının tıkanmasını önleyecek tedbirler almalısınız.

Cilt sağlığınızı korumak ve dolaşım sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayabilmek için  uygulamanız gereken yöntemler şunlardır:

 Cildi yağlı olan kişiler özellikle su bazlı ve su yoğunluğu fazla olan  kozmetik ürünlerini tercih etmeli, kıl köklerinde tıkanmalara neden olacak kimyasal içerikli kozmetik ürünlerinden uzak durmalıdır.

– Cilt altında sebum birikmesini önlemek ve sivilce oluşmasının önüne geçebilmek için bol bol su içmeli, dolaşım sistemin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlamalısınız. Bol içmeniz cilt köklerinde ölü hücre birikmesini de önleyeceği için sivilce oluşumunu engelleyecektir.

– Yağlı yemişler olan kuru yemiş, et ve et ürünleri, yağlı bakliyat  gibi gıdalardan uzak durmalı veya az miktarlarda tüketmelisiniz. Yağ içeriği yüksek olan bu besinler deri altı yağ tabakanızı kalınlaştıracak ve çok sayıda kıl kökünü tıkayacağı için sivilce oluşturacaktır.

– Sık sık duş alarak  cildinizin temiz kalmasını sağlayın. Sık duş almanız kıl köklerinizin de temiz kalmasını sağlayacağı için  sivilce oluşumu ortadan kalkacaktır.

– A vitamini özellikle kıl kökleri sağlığı için çok önemlidir. A vitamini veya a vitamini içeriği yüksek olan doğal besinler tüketmeniz  hem cilt sağlığınızı koruyacak hem de sivilceleri ortadan kaldıracaktır.

– Alkol tüketimini azaltmanız gereklidir. Alkol i vücutta karaciğerde yağ oluşmasına neden olduğu için hormon salgılamasını zayıflatacak ve dolaşım sisteminizin sağlığını bozacaktır. Bu nedenle mümkün olduğu kadar alkolden uzak durmalısınız.

Sivilce oluşması durumunda ne yapılmalı ?

– Vücutta veya yüzde sivilce oluşması durumunda yapılması gereken en önemli şey kesinlikle ellememektir. Sivilceyi sıkmanız halinde sıktığınız kısımda bulunan deri patlayacak ve deri üzerinde iz kalacaktır.

– Sivilce üzerine vazelin ile küçük küçük dokunuşlar ile masaj yaparak ağrı oluşmasını önlemeli ve sivilcenin daha da büyümesini önlemelisiniz.

– Sivilce oluştuğunda doktora giderek göstermeli ve cilt yağlanmasını önleyen kremler ile tedavi yapmalısınız.

– Cildinizde sivilce oluştuğunda benzoil peroksit karışımı kullanmalısınız. Bu karışım cildinizde bulunan ölü hücreleri dışarı atarak kıl kökünde oluşan tıkanıklığı ortadan kaldırır ve sivilcenin ortadan kalmasını sağlar.

– Sivilce oluştuğunda sık sık yüzünüzü yıkamalı, sivilce oluşan kıl kökünün temizlenmesini sağlayarak sivilcenin kaybolmasını sağlayabilirsiniz.

– Sivilce oluştuğunda belirli bir süre makyaj yapmamalı, tıkanıklık olan kıl kökünün daha fazla tıkanmasını önlemelisiniz.

Vücudunuzda sivilce oluşması ve sivilce sayısında artma gözlenmesi halinde  en yakın doktora gitmeli ve tedavi olmalısınız.

Sivilce kanlı oluştuğunda ise en yakın doktora giderek göstermeli, ağrı oluşmasın önüne geçmelisiniz.

Sivilce oluştuğunda çocuklarınız üzerinde psikolojik sorunlar oluşabileceği için sivilcelerin yaşamın bir parçası olduğunu anlatmalı ve çocuğunuza destek olmalısınız.

Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Sivilce Neden Olur, Sivilcenin Psikolojik Etkileri Nelerdir?

]]>