Sevgi ve Mantık Evliliği mi Arıyorsun?
Özellikle yüzde çıkan sivilceler hormonal değişikliklere bağlı cilt ve cilt altında yağ dokusunun artışı ile yağ kanallarının tıkanması sonucu, cilt yüzeyinde bulunan mikropların iltihap oluşturmasından kaynaklanır. 

Öncelikle yağ dokusu azaltılmalı. Bu da abur cuburdan, çikolatadan, koladan, hamur işi ve tatlıları ile kuruyemişlerden uzak durmakla olur. 

Ayrıca bol sebze, salata ve meyve yemekle vücut yağ dengesi sağlanır. Yani önce bataklığı kurutmak gerekiyor. 

Bir yandan bu yiyecekleri tüketip bir yandan sivilce kremi, sivilce hapı gibi tedavi yöntemlerini uygulamak istenilen sonuçları vermeyebilir. Bu şekilde sivilceler tedavi edilmeyince de kullanılan sivilce kremini veya sivilce hapını suçlamak yersiz olur.

En önemli adım olarak ketçap, mayonez, kola, margarin, cips gibi sivilceleri azdıran yiyeceklerden uzak durmak gerekiyor. Ayrıca yüzümüze sürekli dokunmak da sivilcelerin artmasına neden olur. Çünkü elimizdeki kir ve yağ yüzümüze bulaştığı zaman gözenekleri tıkar.

Sivilcenin psikolojik etkileri

Sivilce genellikle hayatlarının en hassas dönemlerinden biri olan ergenlik çağındaki gençleri etkileyen kronik bir cilt hastalığıdır. Sivilce çoğu zaman sadece yüzeysel bir hastalık gibi görüldüğü için sivilcenin daha derin etkileri genellikle gözden kaçmaktadır. İnsanlar bu cilt probleminin bireyleri özellikle psikolojik yönden olumsuz etkileyebileceğini nadiren fark edebilmektedirler

Depresyon ve Anksiyete

Zannedilenin aksine sivilcelerin çokluğu ve büyüklüğü anksiyete veya depresyonun seviyesini etkilemez. Daha küçük ve az sayıda sivilcesi olan kişiler en az daha büyük ve çok sayıda sivilcesi olan kişiler kadar depresyon veya anksiyete problemi yaşamaktadırlar. Sivilceler gençlere kıyasla orta yaştaki insanları daha kötü etkilemektedir. Bunu nedenlerinden biri orta yaştaki insanların ilaçlara veya tedaviye direnmeleri veya orta yaştaki insanlar için sivilceli olmak gençlere göre daha utanç verici olması olabilir.

Sivilceli insanlardaki depresyon belirtileri şunlardır: Depresif bir ruh hali, gözle görülür kilo kaybı veya önceki aya göre en az %5 kilo artışı, uyku bozuklukları, suçluluk veya değersizlik hissi, halsizlik, ölüm veya intihar düşünceleri. Derslerinde kötüye gidiş görülen ve agresif tavırlar sergileyen gençlerin dikkatle takip edilmesi gerekir. Depresyondan etkilenen gençler kolay sinirlenebilir. Bazı durumlarda sivilcenin sebep olduğu depresyon yüzünden gençler alkol veya uyuşturucu bağımlısı olabilir.

Sosyal Hayattan Uzaklaşma

Günümüz toplumunda dış görünüş çok önemli olduğu için gösteriş ön plandadır. Bu yüzden sivilceli insanların kendilerini mahcup ve rahatsız hissetmeleri tipik bir durumdur.

Bir insanın yüzünde sivilceler görülmeye başladıktan sonra diğer insanlar tarafından alaya alınabilir. Sivilceli kişi özelikle karşı cinsle ilişkilerinde zorluklar yaşayabilir. Sonuç olarak sivilceli insanlar yen bir çevreye girerken kendilerinde güven eksikliği hissedebilirler. Çevresindeki insanlarla göz teması kurmak bile çok zor olabilir. Böyle içlerine kapanıp toplumdan uzaklaşırlar.

Daha kötü durumlarda bu durum sosyal fobiye dönüşebilir. Ayrıca sivilceler insanın günlük hayatındaki kararları da etkileyebilir. Mesela arkadaşları yüzmeye çağırdığında sırtındaki sivilcelerden utandığı için bu teklifi reddedebilir.

Tedavi için Araştırma Yapın

Sivilce sadece cildi etkilemez aynı zamanda insanın yaşam kalitesini de etkiler. Diğer insanlar sivilcenin insanın kendine güveni ve hayata bakış açısı üzerinde nasıl büyük bir etkisi olduğunu anlamakta zorlanabilirler. Kişinin kendine güveni zedelenmeden erken sivilce tedavisi yapılmalıdır. Sivilcelerin kötüleşmesi insanın kendine güvenini etkilediği gibi yaşam kalitesini de etkileyebilir.

Sivilce tedavisi için bir dermotoloğa başvurmak gerekir. Ayrıca uzun süreli ve kronik sivilce problemi olan insanlar psikolojik yönden kötü etkilenecekleri için psikolojik destek almalarının büyük faydası olacaktır.

Sivilce Nedir, Nasıl Oluşur, Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

]]>