Sevgi ve Mantık Evliliği mi Arıyorsun?
Sivilce, gerek cildin çevrenin olumsuz etkilerine maruz kalmasından dolayı, gerekse bir başka hastalık belirtisi olarak, yüz, omuz, sırt bölgelerinde meydana gelen aknelerdir. İltihap düzeyine ve tahriş seviyesine göre büyüklükleri farklıdır.

Sivilceli kişinin, çirkin bir görüntü oluşturduğu düşüncesi ile sivilceye müdahale etmesi sonucu yaralar ve Sivilce izleri oluşur. Sivilce, yüzeysel müdahalede bulunmadan kendiliğinden geçen bir cilt rahatsızlığıdır.

Sivilce Neden Oluşur?

  • Cildin, yağ oranının fazla olması
  • Savunması zayıf ciltte, bakterilerin birikmesi
  • Temizliğe önem verilmemesi
  • Ölü cilt hücrelerinin, ciltte birikmesi
  • Genetik yatkınlık

Sivilce Tedavisi

Sivilce izleri, sivilcenin devamlı kaşınması, patlatılması, soyulması gibi müdahaleler sonucunda oluşur. Hatta kanamaya kadar giden bir sivilce sürecinden sonra, yara izleri formuna kadar ulaşır.

Sivilcelerin, kendiliğinden geçmesini beklemekle beraber, sivilceye neden olan metabolizmanın işlevsel eksiklikleri ve zarar veren etkenlerin varlığı tespit edilmeli ve önlem alınmalıdır.

Eğer sivilce izlerine sahipseniz, kalıcı olarak bu izlerden kurtulmak için, etkili bitkisel besin tedavisi devreye girmelidir. Özellikle, cildin nem oranını düzenleyen, ölü hücrelerden arındıran ve gözeneklerin açılmasını sağlayan bu yöntemler, periyodik olarak uygulandığında, toz, kir, duman gibi olumsuz dış etkenlere karşı da bir kalkan olur. Peki sivilce izleri nasıl geçer?

Salatalık Suyu: Cildi iltihaplardan arındıran, sivilcelerin yol açtığı yaraları iyileştiren bir fayda sağlar.

Domates: Sivilce izlerine, domates dilimleri uygulandığında, antioksidan etiyle hücrelerin yenilenmesi sağlanacak, izlerde azalma görülecektir.

Çay Ağacı Yağı: Cildin üzerindeki bakteri aktivitesini ortadan kaldırır.

Yumurta Akı: Yara izi tedavisinde oldukça etkilidir. Yapısındaki protein, iyileşme sürecini hızlandırır.

Aloe Vera: Bitkinin özünden elde edilen yağ, cilt için tam bir kalkandır. Nem oranını dengelerken, derinin onarımı büyük ölçüde sağlanır. Cilt bakımı için sektörde çeşitli formlarda bulunmaktadır.

Elma Sirkesi: Bütün bir metabolizma için şifa kaynağı olan elma sirkesi, cildin pH seviyesini düzenleyen nadir besinlerdendir. Güneş yanıkları, saç derisi deformasyonları ve yağlı ciltler için büyük bir savaşçıdır. Limon suyunun da eşlik ettiği cilt maskelerinde liste başıdır.

Limon Suyu: C vitamini zengini besin, cilt için asidik yapısı ile antioksidan bir etki bırakır. Cilt ve saç bakımı maskelerinin olmazsa olmazlarındandır.

Zeytinyağı: E vitamine sahip içeriği ile sivilce, yanık ve güneş lekeleri için etkilidir. Zeytinyağı için leke savar desek yanlış olmaz. Kaşıntı giderici olarak da

Bal: Milyonlarca çiçek özünün, binlerce kilometre kat ederek soframıza geldiği mucize gıda. Bu kadar zahmetin faydası o kadar büyüktür. Anti-bakteriyel özelliği ciltteki sivilce izleri, tahriş olmuş ve kızarmış bölgelerin şifa kaynağıdır. Vücudun pH seviyesini dengeler nitelikte olması da, balı tercih etmemiz gerektiğinin bir başka sebebidir.

Su: Yaşamımız boyunca, attığımız adım kadar gerekli bir ihtiyaçtır su. Cilde hasar verecek toksinlerin dışarı atılmasını, ölü deri hücrelerinin tutunma direncinin azalmasını sağlaması, suyun faydalarından sadece ikisi.

Buz: Araştırmalar sonucu faydası kanıtlanmış bir yöntemdir buz tedavisi. Cilde direkt uygulandığında, ölü ve yararsız derilerin yerini alttaki canlı dokuya bırakmasını sağlar. Modern çağda oldukça popüler olmaya başlamış bir yöntemdir.

Sivilceye neden olan dış etkenlerden uzak durmak, metabolizmadaki rahatsızlıkları ihmal etmemek cilt sağlığı için oldukça önemlidir. Her ne kadar sivilce izlerini tedavi edebilen besin ordusu hazır kıta beklese de, önlem almak en büyük tedavi yöntemidir.

Sivilce Neden Olur, Sivilcenin Psikolojik Etkileri Nelerdir?

Sivilce nedir, nasıl oluşur, tedavi yöntemleri nelerdir ?

]]>