Şahmeran, 

Sevgi ve Mantık Evliliği mi Arıyorsun?

Belinden altı yılan, belinden üstü insan olan yılanların şahı dişi yılana verilmiş olan efsanevi isimdir.

Şahmeran nedir,

İran pers mitolojik tarihinde karşılaşılan şahmeran efsanesine göre şahmeran akıllı ve çok iyimser bir kişi olarak belirtilmiştir.

Şahmeran belinden aşağısı yılan fakat üstü insan olan doğa üstü varlıklar arasındadır, hiç yaşlanmayan ayrıca öldüğünde ise ruhlarının kızlarına geçtiğine inanılan varlıkdır.

Peki şahmeran ismini nerden almıştır?

İsmini Farsçada yılanların şahı adı anlamına gelen şahı- meran adından almıştır.

Gerçek şahmeran erkek mi dişi mi?

Şahmeranla ilişiği olan tüm efsanelerde yılan dişidir. 

Şahmeran nerde yaşamıştır

Şahmeranın Tarsus ilçesinde yaşadığına inanılmaktadır. 

Şahmeranın Ceyhan veya Misis arasında bulunan yılan kalede yaşadığına dair söylentiler duymakta mümkündür. Fakat şahmeran anlatılan çoğu hikayelere göre yer altı ülkelerinde bulunan yılanlar ile yaşamaktadır. 

Bir efsanede Mardin de geçmektedir. Mardin de yaşayan insanlar tarafından resmedilip tasvir edilir. Şahmeran ustaları tarafından yapılan resim tabloları evlerin duvarlarını ve işyerlerini süslemektedir.

Şahmeran Efsanesi, Hikayesi

Binlerce yıl süren yedi katlı yer altında Tarsus da hayatını sürdüren yılanlar vardı. Meran adı verilen yılanlar akıllı ve şefkatliydi. Onlar barış içerisinde hayatlarını sürdürürlerdi.

Fakat meranların kraliçesine şahmeran olarak hitap edilirdi. O genç ve çok güzel bir kadındı efsaneye göre şahmeranı gören ilk insan Cemşap dı. O geçinmek adına odun satan fakir bir ailenin ferdi idi.

Ancak bir gün Cenşap ve dostları bal dolu bir mağara ile karşılaşırlar. Aynı zaman da bütün olay bal dolu mağarayı gördükten sonra başlar.

 Balı çıkarmak için Cemşab’ı aşağıya indiren dostları paylarına daha çok bal değmesi için onu orada bırakıp mağarayı terk ederler. Cemşab mağarada bir delik görür ve buradan etrafa ışık sızdığını fark eder.

Cebinde bulunan bıçağı çıkartarak deliği büyülttüğünde gözlerine inanamaz. Çünkü hayatı boyunca görmediği kadar güzel bir bahçeyle tanışır.

Bahçeye girdiğinde ise bu bahçede eşi benzeri olmayan eşsiz çiçekler ve bir havuz görür. İçinde ise nadide bulunan çok fazla yılanlar görür.

Havuzun başına gittiğinde tahtta süt beyaz tenli bir yılan oturmaktadır. Oturan ise şahmerandır. Şahmeranın güvenini kazanan cemşab uzun yıllar boyunca bahçede hayatını sürdürür.

Fakat yıllar sonrasın da ailesini çok özlediğini söyleyerek gitmek için yalvarır. Bunun üzerine şahmeran kendisini göndereceğini fakat yerini hiç kimseye söylemeyeceğine dair bir söz vermesini ister.

Cemşab söz vererek oradan ayrılır. Cemşap uzun yıllar sonrasında verdiği sözü tutar hiç kimseye hiç birşey söylemez. Ancak bir gün ülkenin padişahı hastalanır.

Vezir ise hastalığın çaresinin şahmeranın etini yemek olduğunu herkese duyurmuştur. Aynı zaman da her yere de haberler salınmıştır. Cemşab verdiği sözü tutmayarak kuyunun yerini gösterdiğin de şahmeran bulunup dışarıya çıkartılmıştır.

Şahmeran Cemşab’ a beni toprak çanakta kaynatıp suyumu vezire içir etimi de padişaha yedir demiş. Böylece vezir ölmüş ve padişah da iyileşip cemşabı veziri yapmış.

Efsanede şahmeranın öldürüldüğünü yılanlar o günden bugüne bilmemektedir. Tarsus’un şahmeranın öldürüldüğünü öğrenen yılanlar tarafından bir gün istila edileceği söylentileri mevcuttur.

 Farsça asıllı olan ismi yılanların şahıdır. Anadolu da başta Tarsus gelirken güney ve güneydoğu Anadolu da oldukça fazla bilinmekte ve yayılmaktadır.

Evlere uğur getirdiği inanılan bereket simgesi gibi batıl inançlar ile ev duvarlarına tablo olarak asılmaktadır. Aynı zaman da kültürel unsurlar arasında yer almaktadır.

 Baş tarafı dünyalar kadar güven ve vücudu pullarla kaplı bir yılan olan şahmeran yer altı yılanlar ülkesinde yaşamaktadır. Çok fazla değişim gösteren anlatımları vardır.

Anadolu insanının çok sevdiği ve evlerine duvar süsü yaptığı şahmeranın acı hikayesi oldukça etkileyicidir. Hatta çeyiz işlemelerinde motif olarak bile kullanılmaktadır.

Ayrıca sayıca çok azalmış olan Tarsus geleneksel el işlemeleri ve cam altı işlemeler ile günümüzde mevcuttur.

Şahmeranın hikayesi aslında prensesler kadar güzel olan çok iyi kalpli olduğunu da gösterdiği tavır ile ispatlamaktadır. Delikanlı yeryüzüne duyduğu aşkı ve tutamadığı sözü nedeni ile şahmeranı hayatından etmesine rağmen şahmeranda ona kralın nasıl iyileşeceğine kadar tarifler de bulunmuştur.

Bu durumda aslında şahmeranın oldukça iyi kalpli ve insan dostu bir yılan olduğunu kanıtlanmaktadır. Şahmeranın destansı öyküsü bu kadardı.

Kimi kaynaklar da ise şahmeranla ilk tanışanın kişinin lokman olduğunu anlatmaktadır. Şahmeran efsanesinin sonunda şahmeranın öldürülmesi olayında her değişik söylenti mevcuttur.

Bu sonların ortak noktası ise şahmeranın öldürülme sebebinin amacı insanın sağlık ve aynı zaman da şifa bulmasıdır. Hatta bazı yerlerde ise hekim ve şahmeran ile karşılaşması uzun uzun anlatılmaktadır. Şifa veren otlar ve nelere şifa verdiği şahmeran tarafından anlatılmaktadır. 

Şahmeran efsanesi ne kaynak olabilen bir diğer tarihi konu ise medusa olmaktadır. Yunan tarihinde perseus tarafından başı kesilen medusa fiziki olarak şahmerana benzemektedir.