Sevgi ve Mantık Evliliği mi Arıyorsun?
Subay maaşları rütbelere göre,

Hemen her yıl Türk Silahlı Kuvvetleri subay alımı yapmaktadır. Bu doğrultuda Kara Kuvvetleri, Deniz Kuvvetleri, Hava Kuvvetleri bünyesinde istihdam edilmek üzere pek çok subay görevlendirilmektedir.

Bu durum doğal olarak rütbelerine göre subay maaşları ne kadardır? Gibi soruları akıllara getirmektedir. Zira subay adayları, subaylığın kariyer gelişimi yanı sıra ekonomik getirisini de merak etmektedir.

Subay maaşları esasında gösterge ve ek gösterge dahil olarak hesaplanmaktadır. Bunun yanı sıra çocuk durumu ya da doğu görevi gibi özelliklerin subay maaşları üzerine etkileri olduğu da görülmektedir. Yine subayların rütbesi maaş durumlarının belirlenmesinde de etkili olmaktadır. 

Üniversiteyi bitirerek uzun dönem asteğmen olmak için görevlendirilmek isteyenlerin 5700 TL civarında maaş aldıkları bilinmektedir.

Yani vatani görevlerini Asteğmen olarak yapan askeri personelinin maaşları ortalama 5700-5800 TL civarındadır.

Asteğmen rütbesinin bir üst rütbesi teğmen rütbesidir. Teğmen rütbeli askeri personelin maaşları ise 6000-6100 TL civarındadır. Üsteğmen ise ortalama 6200-6300 Türk Lirasıdır.

Yüzbaşı maaşları; 6600-6700 TL, binbaşı maaşları; 6800-6900 TL, yarbay maaşları; 7400-7700 TL, albay maaşları 7900-8200 TL civarındadır.

Tuğgeneral maaşı, 8.7 bin ortalama TL

Tümgeneral maaşı 9.5 bin ortalama TL

Korgeneral maaşı 11 bin ortalama TL

Orgeneral maaşı 13 bin ortalama TL

Subay maaşları‘na etki eden pek çok farklı unsur bulunmaktadır. Bu doğrultuda;

subayların görev yerleri ve aile durumu gibi unsurlar subayların maaş durumlarına da etki etmektedir. Bunun yanı sıra çocuk sahibi olup olmama durumu, eşinin çalışıp çalışmama durumu gibi pek çok farklı unsur subay maaşları üzerine doğrudan etki etmektedir.

Ayrıca görev yaptıkları komutanlıkların özellikleri dahi subay maaşları üzerine etkili olmaktadır. Subay maaşlarına genel itibariyle bakıldığın subayların; 5700 TL ile 14000 TL arasında maaş aldıkları görülmektedir. Yine albaydan daha yüksek rütbeye sahip olan askeri personelin çok daha fazla maaş aldığı da yapılan subay maaşları araştırmalarında karşımıza çıkmaktadır.

Emekli Subay (Albay, Yarbay, General, Amiral) Maaşları

]]>