Sevgi ve Mantık Evliliği mi Arıyorsun?
Prp, Türkçe olarak trombosit yani pıhtı hücresi yönünden zenginleştirilmiş plazma uygulaması anlamına gelmektedir. Yeni bir tedavi çeşidi olmasına rağmen kısa zamanda birçok kişi tarafından yaptırılmış bir uygulama olma özelliğine sahiptir.

Dolayısıyla gün geçtikçe prp tedavisi yaptıran kişilerin de yaptırmayı düşünen kişilerin de sayısında gözle görülür bir artış gözlenmektedir.

Son yıllarda prp yöntemi hakkında birçok insan bilgi sahibi olmaya başlamış ve prp tedavisi uygulatmayı tercih eder olmuştur.

PRP Tedavisini Kimler Tercih Eder?

Genel olarak prp tedavisini kadınlar daha fazla talep etmektedir. Kadınlar genç ve güzel görünümlü bir cilde sahip olmayı erkeklere nazaran daha çok önemsemektedir.

Bu nedenle prp yaptıran kadın sayısı oldukça fazladır. Erkekler arasında da hatırı sayılır bir sayıda olmasa da prp yaptıran kişiler vardır.

Ciltlerindeki yaşlanma belirtilerinin önüne geçmek isteyen kişiler genç bir cilt görünümü için prp uygulaması yaptırmaktadırlar.

Bunun dışında ciltlerinde yaşlanmaya bağlı olarak lekeler oluşan kişiler ya da güneşin zararlı ışınlarının neden olduğu güneş lekelerinden kurtulmak isteyen kişiler de prp yaptırmayı tercih etmektedirler.

Lazer tedavisi yaptırmış ya da ciltlerine peeling işlemi yaptırmış kişiler için de bu tedaviler sonrası cilt derisinin hızlı bir şekilde yenilenmesini sağladığı için tercih edilen bir yöntemdir.

Kırışıklıklarından rahatsız olan kişiler, uzun süredir iyileşmeyen yaraları ya da morlukları olan kişiler, göz altı morluklarından kurtulmak isteyen kişiler prp tedavisi tercih eden kişiler arasında büyük bir çoğunluktadır.

Bunlara ek olarak cildinde kusurlu bir bölge olduğunu düşünmeyen kişiler de prp yaptırabilmektedir. Bu sayede deriye esnekliğini, gerginliğini ve parlaklığını kazandırmak isteyen hastalar da olabilmektedir.

En çok tercih edilen ve prp tedavisi talep edilen bölgelerden biri de saçlardır. Saç dökülmesi yaşamış ve saçlarının büyük çoğunluğunu kaybetmiş ya da saçı hala dökülmekte olan kişiler de kafa derilerinde canlı saç kökleri varsa prp tedavisi uygulatarak saç derisi köklerini harekete geçirmekte ve yeni saçların çıkmasını sağlamaktadırlar.

Saç derisinin yenilenmesi ile saç dökülmesinin önüne de geçebilmektedirler. Bu yolla saç dökülmesini azaltmakta ya da dökülme sorunundan tamamen kurtulmaktadırlar. Aynı zamanda yeni, gür ve canlı saçlara sahip olmaktadırlar.

Ancak kanlarındaki platelet sayısı 250 binden az olan kişilere ve kanser hastası olan kişilere prp tedavisi yapılmamaktadır. Bu kişiler dışında hemen hemen herkesin yaptırabilmesi mümkündür, bir sakıncası yoktur.

PRP Tedavisinin Amaçları
  • Genel olarak deride yeni kollajen oluşumu ve bu kapsamda cildin yenilenmesi
  • Kırışıklıkların, iyileşmeyen yaraların, vücuttaki deformasyon sonucu oluşmuş selülitlerin yok edilmesi
  • Kilo alma ya da kilo verme sonrası cilt derisindeki sarkmaların, buruşmaların giderilmesi
  • Kozmetik amaçlı olarak göz altı morluklarının, cilt lekelerinin ortadan kaldırılması ve kusursuz bir cilt görünümü sağlamak
  • Saç dökülmesinin önlenmesi ve yeni saçların çıkması için saç köklerini uyarmak ve saç dökülmesi sorununu gidermek  vb. durumlar amaçlanmaktadır.

İşin özü, ciltlerinde tazelenme ve bu yolla genç bir cilt görüntüsüne kavuşmayı arzulayan kişiler gençleşmek amacıyla ve vücutlarının herhangi bir bölgesinden örneğin yüz, kol, bacak içi, dekolte bölgesi gibi bölgelerden memnun olmayan bu bölgelerinin kusurlu olduğunu düşünen kişiler kusurları gidermek ve güzelleşmek amacıyla prp ile cilt yenileme yoluna başvurmaktadırlar.

Prp yaptıran kişilerin büyük çoğunluğu da uygulamadan memnun kalmakta ve düzenli olarak yaptırmaktadırlar.

]]>