Kısaca POMEM NEDİR ?  (Polis meslek eğitim merkezi )

Sevgi ve Mantık Evliliği mi Arıyorsun?

POMEM, Emniyet Genel Müdürlüğü Emniyet Daire Bakanlığı’ na bağlı polis memuru yetiştiren birimdir.

POMEM kimler başvurabilir ?

POMEM’ de en az lisans diplomasına sahip adaylar, belirli bir seçim aşamasından sonra, kazanmaları taktirinde 6 aydan az olmayacak şekilde mesleki eğitim alırlar. POMEM mesleki eğitimini başarı ile tamamlayanlar ise Eğitim Genel Müdürlüğü’ ne bağlı kadrolarda ‘polis memuru adayı’ olarak görevlendirilirler.

POMEM mezunları ne iş yapar ?

Polis memurluğu

 POMEM başvuru şartları,

POMEM müracaatlarında T.C. vatandaşı adayların en az lisans düzeyinde mezuniyetinin bulunması gerekir. Ayrıca POMEM’ e başvuru yapmak için -değerlendirme ya da seçme işlemlerinde ilk günden itibaren- bayan ya da  askerlik hizmetini yapmamış erkek adayların 28; askerliğini tamamlamış erkek adayların 30 yaşından gün almamış olması ve KPSSP3 puan grubunda ez az 60 puan almış olmak şartı aranmaktadır. Bunun yanında genel başvuru şartları içinde erkek adayların en az 1.67, bayan adayların ise 1.62 boy uzunluğuna sahip olması da istenmektedir.

Bu genel şartların dışında adaylarda, özel hayat ve ahlaki gelişim, toplumsal yaşam kuralları ile yakından alakalı özel şartlar da aranmakta, ayrıca başvuru koşullarında adayların güvenlik soruşturması ve arşiv  aramasından geçirileceği açıkça belirtilmektedir.

POMEM Başvuruları Ne Zaman Nasıl Yapılır?

Son üç yılın POMEM başvuru tarihleri incelendiğinde müracaat tarihlerinin değişiklik gösterebildiği anlaşılmakta ancak müracaatların genellikle Eylül , Ekim, Kasım aylarını kapsadığı görülmektedir.

POMEM Başvuru nasıl yapılır?

POMEM, başvuru tarihlerinin açıklanmasını izleyen dönemde adaylar öncelikle bulundukları ilin İl Emniyet Müdürlükleri’ ne bağlı Eğitim Şube Müdürlükleri’ ne müracaat ederek,  istenen belgeleri teslim etmeleri  gerekmektedir.

Müracaat tarihlerini izleyen bir ay içinde adayların sınava katılacakları bölge merkezleri ve sınav  tarihleri ilanen web ya da İl Emniyet Müdürlükleri kanalıyla duyurulacak, sınava katılmaya hak kazanan  adaylar, üç aşamalı bir seçimden geçecektir. 

Pomem eğitim sürecindeki maaş ise ortalama 600 tl civarıdır. Zaten 6 aydır o da.

Mezun olduktan sonra ise ortalama Polis maaşı ise 5000-6000 TL civarıdır.

Bkz: Polis Maaşları