2019 yılı ÖSYM sonuçlarına göre lisans ve önlisans herhangi bir bölüm kazanan öğrencilere burs veren kurum ve kuruluşlar haberde..

Sevgi ve Mantık Evliliği mi Arıyorsun?

ÖSYM Başkanlığı’nın 2019 YKS tercih sonuçlarını açıklaması ile birlikte yüzbinlerce aday üniversiteye kayıt hakkı kazandı. Bu öğrencilerin dışında halen üniversite öğrenimi gören de milyonlarca öğrenci bulunuyor. 

Bu öğrencilerin ortak noktası ise karşılıksız burslar. Önlisans ve lisans düzeyinden karşılıksız burs veren kurumları araştıran öğrenciler için Kamu İlanları olarak bu araştırmayı biz  yaptık. 

Haberimizde 2019 yılında karşılıksız burs veren kurumların listesini derledik. İşte 2019 yılı karşılıksız burs veren kurumlar. 

KARŞILIKSIZ BURS VEREN KURUMLAR

Üniversite öğrencilerine sağlanan burslar 250 TL ile 1500 TL arasında değişiyor. Burs veren kurumun belirlediği başvuru şartlarına ve mülakat esasına göre yapılan burs ödemeleri 6 ay, 9 ay gibi farklı sürelerle sağlanıyor. 

Bu kapsamda önlisans veya lisans düzeyinden öğrencilere burs imkanı sağlayan kurumlar ve vakıflar. 

Vakıflar Genel Müdürlüğü Bursu

Anne veya babası hayatta olmayan maddi durumu yetersiz olan öğrencilere Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından imkanı tanınıyor. Eylül Ekim döneminde yapılacak başvurular sonrası burs almaya hak kazanan öğrencilere aylık 250 TL burs verilecek. Bu burs ödemesi 8 ay boyunca devam edecek. 

İstanbul Ticaret Odası Bursu

Bu burs İstanbul’da yer alan devlet üniversitelerinde okuyan lisans öğrencilerine veriliyor. Burstan ayrıca yine İstanbul’da bulunan vakıf üniversitelerinde yüzde 100 burslu okuyan öğrencilere sağlanıyor. 9 ay boyunca devam eden burs tutarı geçtiğimiz eğitim dönemi için 665 TL idi. 

Sağlık ve Sosyal Yardım Vakfı Bursu

Sağlık ve Sosyal Yardım Vakıf bursu belirli lisans bölümlerinde okuyan öğrencilere verilen bir burs. 13 Eylül tarihine kadar devam edecek başvurular için üniversitelerin tıp, eczacılık, hemşirelik, diş hekimliği ve sağlık bilimleri fakültelerinde okuyan öğrenciler başvuru yapabilecek. 

Limak Vakfı Bursu

Limak Vakfı, Türkiye’nin Mühendis Kızları projesi kapsamında kız öğrencilere burs veriyor. Bu burs belirli mühendislik bölümlerinde eğitim alacak öğrencilere veriliyor. Bu kapsamda öğrencilerin bilgisayar, çevre, elektrik – elektronik, endüstri, inşaat ve makine mühendisliklerinden birinde eğitim alması talep ediliyor. Bu burs 9 ay sürüyor ve 600 TL olarak ödeniyor. 

Anadolu Vakfı Bursu

Genel olarak sağlanan bu burs başvurusu Eylül ayı içerisinde yapılıyor. Diğer kurumlardan alınan bursların engel olmadığı başvurular sonrası öğrencilere 9 aylık burs bağlanıyor. 

İstanbul Sanayi Odası Bursu

İstanbul Sanayi Odası tarafından sağlanan burs belirli şehirlerde yaşayan öğrencilere veriliyor. Bu burs için öğrencilerin belirli üniversitelerin ilgili mühendislik fakültelerinde eğitim alıyor olmaları gerekiyor. Burs İstanbul, Kocaeli ve Tekirdağ’da bulunan üniversitelerde eğitim alan öğrencilere veriliyor. Burs tutarı 2018’de 450 TL olarak ödeniyordu. Yeni dönem öncesi zam yapılabilir. 

Sema Yazar Vakfı Bursu

Bu burs üniversiteyi kazanan öğrencilere sağlanıyor ve ara sınıf öğrencilerin başvuruları kabul edilmiyor. Sema Yazar Vakfı Bursu, Ankara’da devlet üniversitesinde okuyan öğrencilere sağlanıyor. 

Mehmet Zorlu Vakfı Bursu

Bu burs belirlenen devlet ve vakıf üniversitelerinin sadece iktisadi ve idari bilimler fakülteleri ile mühendislik, hukuk, endüstriyel tasarım, matematik, fizik ve kimya bölümlerinde okuyan, başarı ve ihtiyaç kriterini karşılayan öğrencilerine sağlanıyor.

Çelikel Eğitim Vakfı Bursu

İstanbul’daki devlet veya vakıf üniversitelerinin lisans programlarını tam burslu kazanan başarılı öğrencilere burs imkanı sunuluyor. Bu burs 12 ay boyunca devam ediyor ve 700 TL ödeniyor. 

Türk Eğitim Vakfı Bursu

Vakıf 2 farklı şekilde burs imkanı sunuyor. Bu burs imkanının ilki başarılı ve maddi desteğe ihtiyacı olan öğrencilere verilen TEV Üniversite Bursu. Bu burs 700 TL olarak ödeniyor. Aylık 700 TL. İkincisi de üniversite sınavında ilk 5 binde yer alan öğrencilere verilen ‘TEV Üstün Başarı Bursu’. Bu burs aylık 1.400 TL olarak ödeniyor. 

Çağdaş Eğitim Vakfı Bursu

Yine İstanbul’da yer alan devlet ya da vakıf üniversitelerinde yüzde 100 burslu okuyan öğrencilere sağlanan burslardan olan Çağdaş Eğitim Vakfı Bursu düşük gelirli öğrencilere sağlanıyor. 

Sabancı Vakfı Bursu

Sabancı Vakfı bursu belirlenen üniversitelerde eğitim gören öğrencilere veriliyor. Burs öğrencinin üniversiteyi bitirene kadar devam ediyor. Geçen yıl lisans öğrencileri için aylık 600 TL olan burs miktarı, bu yıl eylülde belirlenecek. Burs için başvuru yapacak öğrenciler için belirlenen üniversiteler ise şunlar, Ankara, Boğaziçi, Çukurova, Dokuz Eylül, Ege, Gazi, Hacettepe, İstanbul, İstanbul- Cerrahpaşa, İTÜ, Marmara, ODTÜ ve Yıldız Teknik Üniversitesi.

Toplum Gönüllüleri Vakfı Bursu

Toplum Gönüllüleri Vakfı tarafından sağlanan burs imkanı 10 sürüyor. 250 TL ile 500 TL arasında değişen oranlarda verilen bu burslardan faydalanmak isteyen öğrencilerin haftada en az 4 saat ya da ayda en az 16 saat Toplum Gönüllüleri Vakfı bünyesindeki projelerde ve etkinliklerde gönüllü çalışmalar yapması bekleniyor.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği

Bu dernek tarafından sağlanan öğrenci bursu 10 ay boyunca devam ediyor ve aylık 250 TL ödeme yapılıyor. 

Vehbi Koç Vakfı Bursu

Bu burs Türkiye geneli belirli üniversitelerde bulunan öğrencilere sağlanıyor. Akdeniz, Atatürk, Boğaziçi, Dokuz Eylül, Fırat, Gaziantep, Harran, İstanbul Teknik, Marmara-İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Atatürk Eğitim Fakültesi- Mersin, Muğla Sıtkı Koçman, Ondokuz Mayıs, ODTÜ, Selçuk, Uludağ ve Van 100. Yıl Üniversitelerinden birinde okuyan öğrencilere sağlanan burs geçtiğimiz yıl 625 TL olarak ödendi. Vehbi Koç Vakfı Bursu 10 süreyle ödeniyor. 

BURS BAŞVURULARI NE ZAMAN VE NASIL YAPILIR?

Burs başvuruları için bazı vakıflar başvuru toplamaya başladılar. Bazı vakıflar ise Eylül ve Ekim döneminde başvuruları açacaklar. Öğrencilerin burs veren vakıfların internet sitelerini incelemeler ve oradan yer alan yönergeler doğrultusunda başvurularını yapmayı gerekiyor. 

Başvurular genellikle kurumların, vakıfların ve derneklerin internet sayfaları üzerinden elektronik olarak yapılıyor.