Yurtdışında çalışmak mı istiyorsunuz? Gelişmiş ülkelerde her geçen gün bazı meslek gruplarında açıklar oluşmaktadır. Tabi ki bu ülkelere gitmeden önce hangi ülkede hangi meslek grubuna ihtiyaç var bunu bilmek önemli. Gelin hep beraber mesleklere göre; Doktor, Hemşire, Diş Hekimi, Psikolog ve Fizyoterapistlere en çok hangi ülkede ne kadar ihtiyaç var ve yıllık ortalama maaşlarını hep beraber inceleyim.

Sevgi ve Mantık Evliliği mi Arıyorsun?

Burada gördüğünüz rakamlar gözünüze çok fazla veya çok az gibi görünebilir, ancak lütfen ülkelerin ekonomik durumlarını ve yaşam standartlarını da hesaba katalım. Ama yine de bazı ülkeler de maaşlar ülkemize göre çok çok fazla. Şimdi hep beraber mesleklere göre hangi ülkelerin açıkları olduğunu inceleyelim;

Fizyoterapist

Bir çok ülkede rahatlık ile iş imkanı bulunabilecek bir meslek grubudur. Bu ülkelerin başında Amerika ve Avusturalya gelmektedir. Özellikle Amerika da 2020 yılına kadar 70 bin Fizyoterapist alınacağı söylenmektedir. Bu ülkelerde yıllık ortalama maaşları 50.000 $ ve 100.000 $ arasında değişmektedir. Master yapmış ve tecrübe sahibi Fizyoterapistlerin yıllık 100.000 $ dan daha fazla kazandığı bilinmektedir. Bu ülkelerden sonra gelen Kanada da göçmen Fizyoterapist alacağını duyurmuştur. Sağlık meslek grubunda 5. sırada tercih edilen, genel olarak 8. sırada tercih edilen bir meslek olan Fizyoterapistlik gelecek zamanda ilk sırada tercih edilebilecek meslek olabileceğinin sinyalini vermektedir. Almanyada fizyoterapist maaşları ortalama aylık 2500 euro civarındadır.

Hemşire

Tüm dünyada açık bulunan bir meslek grubudur. Neredeyse her ülke farklı hemşirelik gruplarından personel almaktadır. Avusturalya da ameliyat hemşiresi ve ruh sağlığı hemşiresi açığı çok fazladır ve alım yapmaktadır. Avusturalya da bir hemşirelik yıllık maaşı 57.800 $ dan başlamaktadır. Bir diğer açığı bulunan ülke ise Almanya’dır. Almanya da en çok yaşlı bakım hemşiresi açığı bulunmaktadır. Hemşireler aylık 2000 – 2500 Euro maaş kazanmaktadır. Bu ülkelerin dışında Avusturya, ABD, Kanada gibi ülkelerde de farklı dallarda çalışacak hemşire açığı bulunmaktadır.

Doktor

Bu dalda en çok ihtiyacı olan ülkelerin başında İngiltere, Almanya ve Yeni Zelanda gelmektedir. İngiltere’de en çok jinekoloji ile pediatri doktorlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu ülkede ortalama doktor maaşı yıllık 100.000 sterlin civarında. Doktorların en fazla kazandığı ülke İngiltere ancak çalışmak için gereken şartlarda bir o kadar yüksek. Almanya’da toplamda 5000 e yakın doktora ihtiyaç vardır. Ülkenin en yüksek ücretli işi olan doktorluğun maaşı yıllık ortalama 64.000 Euro civarındadır. Yeni Zelanda’da ise neredeyse her dalda uzman doktora ihtiyaç bulunmaktadır. Ayrıca bu ülkede pratisyen doktor alımı da yapılmaktadır. Burada yıllık ortalama maaş ise 90.580 ABD doları civarındadır.

Diş Hekimi

En fazla ihtiyaç bulunan ülke Hindistan’dır. İhtiyaç oranı yaklaşık %58 civarındadır. Yıllık ortalama maaş 5.000 – 10.000 ABD doları arasında değişmektedir. Bunun yanı sıra İsveç, Norveç, Kanada, Avustralya gibi ülkelerde de çok sayıda diş hekimliği için açık pozisyon bulunmaktadır.

Psikolog

Bu meslek grubun da yurtdışında çalışmak için bütün ülkeler en az bir alanda yüksek lisansı bitirmiş olmanızı şart koşmaktadır. Bu alanda ülkeler uzman ve deneyimli psikologlar aramaktadır. Açık bulunan ülkeleri ise şöyle sıralayabiliriz; Avustralya, Kanada, Danimarka, Finlandiya, Yeni Zelanda, Norveç ve İsveç. Bu meslek alanı ile ilgili kesin bir maaş bilgisi bulunmamaktadır. Acncak ortalama yıllık 40.000 – 70.000 ABD doları olduğu bilinmektedir.

Hadi bir de ülkemizde bu mesleklerin ortalama maaşlarını inceleyelim;

Türkiye’ de ortalama maaşlar

Doktor: 6.050 TL + Performans Ek ödemesi

Uzman Doktor : 7000 civarı + Performans Ek ödemesi

Hemşire: 4.793 TL

Diş Hekimi: 5800 + Performans Ek ödemesi

Uzmanlık öğrencileri: 5500 TL

Doktora öğrencileri: 0 (sıfır)

Oturmuş muayenehane: 10 bin TL’den başlar

Özel hastaneler: 4-5 Bin TL.

Profesörler: Okul + Muayenehane 15-20 bin TL.

Fizyoterapist: 4.300 – 5.000 TL arasında değişmektedir.

Psikolog: Özel Psikologlar Aylık Ortalama 5.000 TL – 6.000 TL arasında kazanmaktadır

Bkz: Almanya’da Mesleklerin Maaşları

Almanya Hangi Meslekleri Alıyor?