2019 yılı KPSS 1. Merkezi Ataması geçtiğimiz temmuz ayında yapıldı. İlk tercih dönemini kaçıran adaylar için ikinci şans aralık ayında.

Sevgi ve Mantık Evliliği mi Arıyorsun?

2019 ‘un ikinci dönem KPSS tercihleri ile memur alımında üzen haber.

Memur adayları KPSS tercihlerini geçtiğimiz Temmuz ayında yapmış ve 1000 civarında kadroya kamu personeli ataması olmuştu. Mülakatsız yapılan kamu personeli alımı sonrası atanamayanlar , 2019 yılının ikinci merkezi atama ile memur alımlarını araştırmaya başladı. Biz de bu haberimizde KPSS 2. tercihlerinin tarihini ve yeni memur alımında beklenen sayıyı bu haberimizde değerlendirdik.

İLK MERKEZİ ATAMALAR TEMMUZ AYINDA

2019 yılı KPSS ilk tercihleri Temmuz ayında yapılmıştı. 9-18 Temmuz tarihleri arasında alınan tercihlerin sonuçları Temmuz ayının sonuna doğru açıklanmış ve 1000 civarında açılan kadronun tamamına memur ataması olmuştu. Atamaların KPSS sonrası ikinci tercih olması ve kadro sayısının oldukça düşük olması nedeniyle memur kadroları yüksek puanla kapattı. 

Örnek olarak bakmak gerekirse ortaöğretim mezunu hizmetli alımı kadrosu 97 KPSS puanı ile kapattı. Bu da KPSS ‘den 90 alan adayları bile oldukça üzdü. Önceki yıllarda atama sayısının fazla olması nedeniyle düz memur kadrolarına 90-88 puanlarla atama olurken son atama dönemlerine baktığımızda lise mezunu düz memurluk 90 ‘dan aşağıya düşmedi. Lisans ve ön lisans düz memur kadrolarında da aynı durum yaşandı.

İşte son merkezi atamadaki kadro sayısı ile mezuniyete göre başvuru yapan aday sayısı.

KURUMLAR AÇIKTAN MÜLAKAT İLE ALIYOR

KPSS tarihlerinde kadro sayısının düşük olmasının nedeni , hemen hemen tüm kurumların açıktan alıma çıkması. Açıklanan sözlü mülakat ile yapılan alımlar nedeniyle merkezi atamalarda kadro sayısı oldukça düştü. 

YİNE AZ KADRO OLACAK

KPSS tercihlerinin ilkinde toplamda 1014 kadro açıldı. Önceki yıllarda 2000-2500 civarında yapılan memur atamaları 1000 ‘lere düştü ve bu nedenle birçok adayın mülakatsız KPSS tercihleri ile memur olma hayali suya düştü.

KPSS 2019/2 tercihlerinde de atama sayısının oldukça düşük olması bekleniyor. Edinilen bilgilere göre 1000-1250 civarında bir memur ataması yapılması planlanıyor.

SÜREÇ BAŞLADI

DPB tarafından yapılan açıklamada geçtiğimiz haftadan itibaren kurumların ikinci memur alımı için taleplerini göndermeye başladığı bildirildi.

5 Ağustos ile 13 Ekim tarihleri arasında kurumlar Devlet Personel Başkanlığına kadro taleplerini iletecek. Taleplerin gelmesi sonrası DPB kılavuzu hazırlayacak ve atamaların yapılması için ÖSYM ‘ye gönderecek.