Sevgi ve Mantık Evliliği mi Arıyorsun?
Devlet dairelerinde kadrolu memur olarak görev yapan öğretmenlerin 2012 yılından bu yana 6 yıllık bir mağduriyetleri bulunmaktadır. Memurluktan öğretmenliğe geçiş var mı, en çok araştırılan konuların başında gelmektedir. Öğretmenlik mezunu memurların, Eğitim Öğretim Sınıfına geçmesi için yapılan çalışmaların sonuna gelindi.

Milli Eğitim Bakanlığı, Devlet Personel Başkanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın ortaklaşa yaptığı çalışmaların tamamlanması ve özellikle MEB Öğretmen atama ve yer değiştirmeyönetmeliğinde (31.08.2012-17.04.2015)yapılan değişiklik sonucu mağdur olmuş birçok öğretmen adayı bulunmaktadır.

Bu mağdur durumda bulunan öğretmen adayı kamu personeli olanların kadrosunun MEB, EÖH sınıfına aktarılması beklenmektedir.

KPSS ile kazandıkları öğretmenlik dışında unvanlarla memur olarak görevlerini sürdüren ve yönetmelik değişikliği ile mağdur olmuş öğretmen adaylarının, memur olarak çalışılan il ya da ilçelerde EÖH sınıfına öğretmen unvanıyla kaydırılması hakkında Bakan Ziya Selçuk tarafından 2018 yılında bir açıklama yapılmıştı. Çalışmaların sona gelinmesi ile başvuru ekranının açılması beklenmektedir.

MEB ve Talim Terbiye Kurulu Kriterlerine Göre Öğretmenlik Hakkı Olan Memurlar

  • Memur olmadan önce, MEB’na bağlı özel öğretim kurumlarında çalışmış ve temel, hazırlayıcı, uygulamalı eğitimlerini ve sınavlarını başarı ile tamamlayıp asil öğretmen ve aday öğretmen olan asil memurlar.
  • Kamu personeli olarak çalışırken, üniversitelerin ilgili bölümlerini bitirip öğretmenlik yapma hakkı kazanmış aday öğretmen olacak asil memurlar.
]]>