Memurlarda kademe ilerlemesi rütbe artması gibi birşey değildir. Derece kademe sistemi memurun sorumluluğunda bir artış olmadan gerçekleşir. Kademe ilerlemesi içinde bazı kurallar vardır.

Sevgi ve Mantık Evliliği mi Arıyorsun?

Bunlardan bir  tanesi memurun bulunduğu kademede çalışma süresi, memur o görevde en az 1 yıl boyunca çalışmış olmalıdır.

Ayrıca memurun sadece  belli bir süre aynı görevde çalışması da yetmiyor. Memurun bulunduğu derece de ilerleyebileceği bir kademe olmalı aksi halde derece kademe sistemi işlemez ve memur kademe olarak ilerleyemez.

Ayrıca memurlar kademe atlarken hizmet durumu, memuriyet görevi, eğitim ya da unvan gibi şeylere bağlı olmazlar yani memuriyette kademe atlamak için aranan ilk şart memurun bulunduğu derecede ilerlemeli bir kademe olması  gerekmekte.

Memurun kademe ilerlemesi kesinleştikten sonra işlemler başlar. Memurun derece kademe ilerlemeye hak kazandığı tarih işlem için baz alınır. Kademe atlatmaya onay verecek kişi memurun üstü yani amiridir.

Memurlar derece kademe ilerledikten sonra ne olur? Memurların maaşlarında bir artış söz konusu olur zaten kademe sistemi de buna bağlı olarak gelmiştir. Tecrübeli ve daha fazla hizmet eden bir memur diğerlerine göre daha yüksek maaş alır.

Kademe ilerlemesinde aylık derecenin artmasından sonraki ilk ay artar ve memurun maaşına işlenir. Genellikle ay başından itibaren kademe göstergesi onaylandığı için 1 ay sarkma olabilir.

Şunlara da bakabilirsiniz;

Memurlarda Derece Kademe Maaşı Nasıl Etkiler

Memurlarda Derece Kademe Hesaplama,Cetveli,Tablosu


]]>