Memurlarda derece kademe ilerlemesi ile maaşta da bir yükselme söz konusu olur. Zaten bu kademe yükselmesinin asıl amacı da memurun maaşının yükselmesi amaçlanmaktadır. Başarılı ve görev yerinde belli bir süreyi dolduran memurlar derece kademe ile yükselirler.

Sevgi ve Mantık Evliliği mi Arıyorsun?

En çok merak edilen konulardan bir tanesi de elbette memurlarda derece kademe maaşı nasıl etkiler? Devlet memurlarında 1 derece yükselmenin nasıl bir artış yaratacağını kestirmek imkansızdır.

Bunun nedeni ise devlet memuriyetine göre ve kademeye göre maaşlar farklılık gösterir. Yani memur polis, hemşire ya da devlet memuru olarak görev yapan biri olabilir.

Örnek verdiğimiz 3 memur çeşidi de kendi içlerinde farklı maaşlar almaktadır. Maaştan ziyade ise farklı birimlerde ve farklı rollerde devlete hizmet verdikleri için hesaplamak da bir o kadar zordur.

Kısaca kademe zammı için şunu söyleyebiliriz. Her memur kendi birimiyle orantılı bir şekilde kademe atladıktan sonra maaşında zam alır. Zam miktarı memuriyetin türüne göre değişiklik göstermektedir.

2016 yılında derece kademesi yükselen memurlar Ocak ayı için 15 Ocak sınırlaması vardır. 15 Ocak tarihinde mesai başında olanlar ile ilgili işlem o tarihten itibaren yapılacaktır.

Yani memur kademe atladıktan sonra Şubat ayında zamlı maaşını alacaktır. Ocak ayı için kademe atlama durumu söz konusu olsa bile herhangi bir ücret verilmeyecektir.

Şunlara da bakabilirsiniz;

Memurlarda Derece Kademe Nedir, Nasıl İlerler,Ne İşe Yarar

Memurlarda Derece Kademe Hesaplama,Cetveli,Tablosu