Kamu’da çalışan kişiler için en çok merak edilen konulardan birisi olan maaş arttıracak etkenler konusunda geniş çaplı yaptığım araştırmaya göre sınavlar ve sınavlarda başarı şartı tüm memurlar için var.

Sevgi ve Mantık Evliliği mi Arıyorsun?

Görevi başındaki memurlar için küçük bir örneklendirme yapalım;

Rakamlar farklı olup değişiklik gösterebilir bilginize.

Herhangi bir kamu kurumunda hizmetli olarak çalışan bir kişi bir süre sonra memurluğa terfi edince maaşında 200 liralık net bir artış oluyor.

Ardından memur olan kişi bununlada yetinmeyip bir terfi daha alıyor ve şef olunca 150 lira daha zam alıyor, bir süre şef olarak görev yapan kişi bir terfi daha alarak şef müdür olunca maaşı 1000 lira birden yükseliyor.

Yani toplam zam 1300 – 1400 liraya kadar mümkün ve yasalarla tescillenmiş durumda.

Bu gibi yükselmeler için bazı sınavlar yapılıyor ve bu sınavlarda başarılı olan göreviyle ilgili okulları bitirmiş kişiler kademe kademe yükselebiliyor ve önlerinde sınav harici atama sayısı ve kadroda açık olması engeli var. Bu gibi şartlar olgunlaştığı vakit sınavda başarılı olan kişi terfi alıp maaşını yükseltebiliyor.

ÜNVAN DEĞİŞİKLİĞİ SINAVI İLE MAAŞ YÜKSELMESİ

Ünvan değişikliği sınavına ilişkin de rakamsal verilerden yararlanacak olursak; memur yahut herhangi bir şef ünvan değişikliği sınavına girip başarılı olduğu vakit mühendis statüsüne kavuşursa maaşına ekstradan 1000 tl ekleniyor.

Eğer memur kişi mühendis değilde hemşire olmak istiyorsa yine bir maaş artışı söz konusu fakat bu maaş artışı mühendislik zammının 1/5’i yani 200 lira olarak kayıtlarda bulunuyor.

MAAŞ ARTIŞI İÇİN SINAVA GİRMEK VE BAŞARILI OLMAK MUTLAKA ŞART

‘Kamu kurum ve kuruluşlarında görevde yükselme ve unvan değişikliği esaslarına dair genel yönetmelik’ dikkate alındığında, her kamu kurumu kendi yükselme sınavı ve ünvan değişikliği yönetmeliğini çıkarabiliyor.

Kamu kurumu içerisinde bulunan hiçbir memur (müdür ve üst rutbeli kişiler dahil) sınava girmeksizin ünvan değişikliği yada görevde yükseliş yapamıyor. Bu gibi durumlar için sınav şartı her kamu kurumunda var.

Yukarıdaki paragrafı daha iyi anlamanız için şöyle bir örnek verelim; Bir kamu kurumunda çalışıyorsunuz ve memurken üniversiteye girip bir mühendislikten mezun oluyorsunuz fakat bu mühendislik ile siz kamu kurumunda mühendis olarak sayılmıyorsunuz.

Bu mühendislik ünvanını kazanmak için gerekli sınava girerek mühendis ünvanını almanız gerekiyor.

DOKTORA YAPANLARDA GÖREVDE YÜKSELME VE MAAŞ ARTIŞI

Memurların doktora öğrenimini bitirmesi halinde atanılacak görev için aranan ‘varsa’ toplam hizmet süresine sahip olmaları ve mevzuatla aranan öğrenim şartını taşımaları kaydıyla uzman veya aynı düzeydeki görevler ile daha alt görevlere sınavsız olarak atanması mümkün oluyor.

Eğer bir konuda doktoranız bulunuyorsa memur olanlar doktora yaparak yükselmesinin sınırı yok ki kamu kurumunda sıradan bir memuriyette çalışıyor dahi olsa bu gibi hususları yerine getirdiği vakit idari uzmanlığa kadar yükseliş yapabiliyor.