Marie Curie kimdir kısaca anlatalım.

Sevgi ve Mantık Evliliği mi Arıyorsun?

Marie Curie, 7 Kasım 1867 yılında Polonya’nın Varşova kentinde doğmuştur. Asıl adı Maria Salomea Sklodowska olan Marie Curie, Avrupa’nın gördüğü en iyi kimyager ve fizikçilerinden biridir.

Fransa’ya kız kardeşi Bronya’nın yanına giderek 1891 yılında fizik ve matematik bölümlerini sınıfta birinci olarak tamamlayan Marie Curie, 1894 yılında piezoelektriği keşfeden Pierre Curie ile tanıştıktan bir yıl sonra evlenir ve bu tarihten sonra asıl adı olan Maria Sklodowska yerine adı tüm dünyanın bileceği Marie Curie olarak kalır.

Marie Curie hayatı,

Marie ve Pierre Cruie, 1898 Temmuz’unda uranyumun radyoaktif bozunmasından ortaya çıkan ve yeni bir radyoaktif element olan polonyumu bulurlar. 1904 yılında doktorasını veren Marie Curie, Fransa’da gelişmiş bilim alanında doktora ünvanı alan ilk kadın olmasının yanı sıra, kocası Pierre Cruie ve Becquerel ile birlikte radyoaktivite konusunda yaptığı çalışmalardan dolayı Nobel Fizik Ödülü’nü de almış, böylelikle Marie Curie tarihte Nobel Ödülü’nü kazanan ilk kadın olmuştur.

Pierre Curie’nin 1906 yılında at arabasının çarpması sonucu ölmesiyle iki çocuğuyla dul kalan Marie Cruie, çalışmalarından vazgeçmemiş ve 1908’de Sarbonne’daki ilk kadın profesör olmuştur. Radyum ve Polonyumun keşfi ve araştırılması konusundaki çalışmalarından dolayı 1911 yılında Stokholm’e Nobel Kimya Ödülü’nü almaya giden Marie Curie, Nobel Ödülü’nü iki kere kazanan tek kadındır.

Birinci Dünya Savaşında Marie Curie taşınabilir röntgen cihazları yapmış ve genç kadınlara x ışını teknolojisini kızı Irene ile birlikte öğretmiştir. Çalışmalarından dolayı yüksek oranda radyasyona maruz kalan Marie Cruie Fransa’nın Savoy kentinde 1934 yılında kan kanserinden ölmüştür.