Öğrenim süreci boyunca KYK öğrenim kredisinden yararlanan ancak ödemesi beklenen zamanda ödeme yapamamış 280 bin kişi için Maliye Bakanlığı yasal işlem başlattı.

Sevgi ve Mantık Evliliği mi Arıyorsun?

Mezun olan öğrencilerin en büyük sorunlarından bir tanesi KYK Öğrenim Kredisi borcu. Bu konuda oldukça dertli olan mezun vatandaşlar hem borçlardan hemde borç faizlerinden dolayı oldukça büyük sıkıntılar yaşıyorlar. 

Bu konuda düzenlemeler olması meclis kapanmadan önce sık sık kanun teklifleri verilmiş ancak sonuç alınamamıştı. 

TBMM gündemine gelen ancak düzenleme yapılmayan konulardan olan KYK Öğrenim Kredisi borcuna ilişkin tablo giderek kötüleşiyor. 

280 BİN KİŞİ MALİYE BAKANLIĞI’NA BİLDİRİLDİ

Öğrencilik döneminde devletten KYK Öğrenim Kredisi alan öğrenciler mezun olduktan sonra iş bulma konusunda sıkıntı yaşıyor. Bu süreç uzadıkça öğrenim kredisini ödeyemen adaylar Maliye Bakanlığı’na bildiriliyor. Bu kapsamda halen 5 milyon civarında olan KYK öğrenim kredisi borçlusu sayısından yasal takibe alınan mezun vatandaşların sayısı da artıyor.

Bu konuda elde edilen son bilgilerde borç vadesi dolan 280 bin üniversite mezunu, yasal işlem yapılması için Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bildirildi. Bu konuda tedirgin olan vatandaşların en büyük endişeleri ise haciz uygulanması.