Çok sayıda kamu kurum ve kuruluşları yayımladıkları ilanlar ile KPSS şartsız personel alımı yapıyorlar.

Sevgi ve Mantık Evliliği mi Arıyorsun?

KPSS’siz personel alım ilanları Resmi Gazete üzerinden ya da Devlet Personel Başkanlığı, Türkiye İş Kurumu yada Basın İlan Kurumu aracılığıyla adaylara duyuruluyor.

Bu ilanlarda adaylar öğrenim durumlarına ve alım yapılacak kadroların mesleki özelliklerine göre başvuruda bulunuyorlar.

İlanlarda KPSS şartı olmadığından ve alımların memur kadrolarına yapıldığından dolayı adayların alım yapılacak pozisyon için talep edilen tüm özel şartları sağlamaları isteniyor. Peki bu bilgiler ışığında alımlar hangi kadrolarda yapılacak? İlan yayımlayan kurumlar hangileri? Tüm detayları ile sizlere aktarıyoruz.

KPSS’SİZ PERSONEL ALIM İLANLARI

KPSS şartı olmadan yayımlanan personel alım ilanlarının listesi şu şekilde;

Belediye Personeli alımları: Bu ilanlarda memur kadrolarının yanında işçi kadroları da bulunuyor. Belediye birimlerine ve kurumların alt birimlerine yapılan alımlarda öğrenim, mesleki özelliklere haiz olma şartları öne çıkıyor. Halen başvuru süreci devam eden çok sayıda ilan bulunuyor.

TÜBİTAK MAM: TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi bünyesinde görevlendirmek üzere personel alımı yapacak. Alımlarda öğrenim şartının dışında deneyim ve sertifika şartı da bulunuyor.

KTÜ’den Yeni İlan: Konya Teknik Üniversitesi kısa bir süre önce ilan yayımlayarak belirli lisans bölümlerinden mezun adaylar arasından KPSS şartsız personel alımı yapacağını açıkladı.

Tarım ve Orman Bakanlığı: Uzun zamandır alım ilanı yayımlaması beklenen bakanlık KPSS’siz sözleşmeli personel alımı yapacak. Alımlar sözleşmeli pilot kadrosuna özel koşullar altında olacak.

Devlet Tiyatroları: Devlet Tiyatroları tarafından yayımlanan personel alım ilanlarında alımların çeşitli meslek gruplarından olacağı belirtildi. Sürekli İşçi Statüsünde yer alan ilanlar bölümünde yayımlanan alımlarda çok sayıda pozisyonda personel istihdamı olacak.

TCDD Genel Müdürlüğü: KPSS’siz alım yapan bir diğer kurum olan TCDD’de önlisans mezunu personel alımı yapacak. Alımlar sürekli işçi pozisyonlarında olacak ve alımlarda bölüm şartı bulunuyor.
KAMUYA MEMUR ALIMLARINA BAŞVURU ŞARTLARI

Kamu kurumları tarafından yayımlanan personel alım ilanlarına başvuru yapacak adayların sağlamaları gereken genel ve özel koşullara şunlar;

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, İlan edilen kadro için belirlenen öğrenim ve bölüm şartını sağlamak, Kamu haklarından mahrum olmamak, Varsa deneyim şartını karşılamak, Görevini düzenli yapmaya engel teşkil edecek sağlık sorunu bulunmamak, Kurum tarafından belirlenen yaş aralığında bulunmak, Talep edilen sertifikalara sahip olmak, İşe alım sürecinde yaptırılacak olan güvenlik soruşturması, Arşiv araştırması olumlu sonuçlanmak ve erkek adaylar için askerlikle ilişiği bulunmamak (askerlik görevini yapmış olmak, yapmış sayılmak veya muaf tutulmak.