Kültür ve Turizm Bakanlığı 2019 yılında çeşitli illerde görevlendirmek üzere kütüphaneci alımı yapacak.

Sevgi ve Mantık Evliliği mi Arıyorsun?

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2019 yılı personel alım planlaması belli olmuştu. 

Bakanlığı 2019 yılında 785 personel alımı yapacağını açıklamış bu sayının 500’ünün Kütüphaneci kadrosundan olacağını duyurmuştu. 

Bakanlık tarafından duyurulan bu alımlara ilişkin tüm ayrıntıları sizlerle paylaşıyoruz.

500 KÜTÜPHANECİ ALIMI YAPILACAK

Kültür Bakanlığı’nın Kütüphaneci kadrosu için adaylardan çok fazla özel şart talep etmesi beklenmiyor. Geçtiğimiz dönemlerde yapılan alım ilanları incelendiğinda adayların genel başvuru şartlarıne ek olarak öğrenim şartını ve KPSS puan koşulunu sağlamaları başvuru için yeterli olacak.

İLAN NE ZAMAN YAYIMLANACAK?

İlana dair yapılan resmi duyuruda alımlar için kadro ihdası yapıldığı yönünde oldu. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı ile Devlet Personel Başkanlığı bu alımlara onay verdiğinde ilan adaylara duyurulacak. 

Bu Bağlamda, 

Bakanlık tarafından daha önceki dönemlerde ilan edilen Kütüphaneci kadrosu başvuru şartlarını sizlere yine aktarıyoruz. 

Genel Başvuru Koşulları

Kütüphaneci kadrosu için başvuruda bulunmak isteyen adayların DMK’da yer alan şartlara haiz olmları gerekiyor.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, Kamu haklarından mahrum bulunmamak, Askerlik durumu itibariyle; Askerlikle ilgisi bulunmamak, Askerlik çağına gelmemiş bulunmak, Askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş veya yedek sınıfa geçirilmiş olmak, 53 üncü madde hükümleri saklı kalmak kaydı ile görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmamak.

Öğrenim Şartı

Kütüphaneci kadrosu için daha önceki yıllarda yapılan alımlara göre; adayların üniversitelerin aşağıda yer alan bölümlerinden mezun olmaları gerekiyor.

Yükseköğretim kurumlarının lisans düzeyinde eğitim veren; bilgi ve belge yönetimi, kütüphanecilik, arşivcilik ve dokümantasyon ve enformasyon veya bunlara denkliği yetkili makamlarca kabul edilen yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarının birisinden mezun olmak,

KPSS Şartı

Adayların sağlamaları gereken bir diğer koşul KPSS Şartı. Bakanlık daha önceki alımlarda adaylardan şu şartı talep etti.

Kamu Personeli Seçme Sınavının (KPSS) B Grubu (KPSSP3) puan türünden asgari 70 ve daha yukarı puan almak.