Sevgi ve Mantık Evliliği mi Arıyorsun?
KPSS ne zaman, kpss hakkında gerekli bilgiler

ÖSYM sınav takvimine göre KPSS Lisans sınavları genelde her yılın Mayıs oyunda yapılır.

Gçen yıl yapılan KPSS’yi iyisiyle ve kötüsüyle geride bıraktık. Kimi adaylar atanıp hayallerine kavuşurken birçok aday ise hayallerini bir sonraki KPSS sınavına ertelemek zorunda kaldı.

KPSS hakkında bilinmesi gereken bazı bilgiler vermeye çalışacağız. Madde madde ilerleyelim.

1) Bu yıl KPSS olacak mı ?

Hemen hemen her sene KPSS bu sene son defa yapılacak, KPSS artık kalktı dedikoduları alır başını gider fakat bu dedikoduların asla gerçeği yansıtmadığına hepimiz şahit oluruz. Her yıl KPSS’nin yapılacağını size gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz.

2) KPSS Sınavı Ne Zaman ?


KPSS Lisans- Önlisans ve Ortaöğretim KPSS farklı tarihlerde yapılmaktadır. Adayların merak ettiği soruların başında bu soru gelmektedir. ÖSYM sınav takvimini inceleyerek bu sorunun cevabını rahatlıkla öğrenebilir. Bu soruları alt başlıklar halinde inceleyecez.

3) KPSS Lisans Sınavı Ne Zaman ?

ÖSYM sınav takvimini incelediğimizde KPSS Lisans sınavıgenelde Mayıs aylarında yapılır. Bu sınava yapılacak başvurularda genelde tahnimizce Nisan ayında başlar.

4)KPSS Önlisans Sınavı Ne Zaman ?

ÖSYM nin geçmiş senelerde yapılan sınav tarihleri incelendiğinde bu sınavın genelde Eylül ayı içerisinde yapılacağını söyleyebiliriz.

5) 2018 KPSS Ortaöğretim Sınavı Ne Zaman ?

Yine geçmiş senelerde yapılan KPSS Ortaöğretim sınav tarihleri incelendiğinde bu sınavın da Eylül ayı içerisinde yapılacağını net olarak söyleyebiliriz.

6) KPSS’de kaç soru gelmektedir ?

Bu konu hakkında detaylı bir makale yazarak sitemizde paylaşmıştık. Sitemizi dolaşarak yada aşağıdaki linke tıklayarak bu konu hakkında daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. Sorunun cevabına gelecek olursak ise KPSS’de toplam 120 soru sorulmaktadır.

Kpss Soru Dağılımı için tıklayın

7) 2018 KPSS’ye Nasıl Hazırlanmalı ?

Bu konu hakkında da yine detaylı bir makale yazarak kamusosyal.com sitemizde sizlerle paylaşmıştık. Sizlerin KPSS hakkındaki sorularınıza yardımcı olabilmek amacıyla sık sık bu tür bilgilendirici makaleler paylaşmaya devam edeceğiz.

KPSS hazırlık sürecinde sitemizi sık ziyaret edilenler kutusuna eklemeniz faydanıza olacaktır.

Kpss sınavına nasıl hazırlanmalıyım makalesi için tıklayın

8) KPSS’de nasıl yüksek puan alırım ?

KPSS’de yüksek puan almanın yolu yüksek net yapmaktan geçmektedir. Bu konu hakkında daha sonra detaylı olarak bir makale yazarak sizlerle paylaşacağız. Fakat dikkat etmeniz gereken en önemli nokta 85 puan altında almamaya çalışmanızdır.

KPSS atama puanları incelendiğinde memur adaylarının 85 puan altında atanma şansının düşük olduğunu rahatlıkla görebiliriz. Bu sebeple de olabildiğince yüksek puan almaya çalışmanız gerekmektedir.

Minimum 85 puan alabilmeniz için ise KPSS’de sorulan 120 sorudan 78-80 arası net yapmanız gerekmektedir. ( KPSS Lisans baz alınmıştır )

Kpss sınavında kaç net kaç puan getirir makalesi için tıklayın


9) Henüz Diplomamı Almadım Sınava Girebilirmiyim ?

En çok merak edilen soruların başında bu gelmektedir. KPSS Lisans sınavının geçerlilik süresi 2 Yıldır. Bu sebeple Lisans Üçüncü ve Dördüncü sınıfta okuyanlar bu sınava başvurabilir fakat dikkat etmeniz gereken nokta Son atama dönemine kadar mezun olmanız gerektiğidir.

Yine Önlisanslar ‘da birinci ve ikinci sınıfta iken bu sınava girebilir lakin aynı şekilde son atama dönemine kadar mezun olmaları gerekmektedir.

10) Diplomam Kayboldu KPSS sınavına başvurabilirmiyim ?

KPSS başvuraları esnasında ilk defa sınava başvuranlar Diploma aslı’nı ÖSYM görevlisine göstermek zorundadır. Bu sebeple Diplomanızı kaybetmiş olsanız bile bir an önce yenisini çıkarmanız gerekmektedir.

Ais.osym.gov.tr sisteminden başvuru yapanlar için ise böyle bir zorunluluk yoktur fakat atama döneminde yine diploma aslının istenildiğini unutmamanız gerekmektedir.

KPSS hakkında aklınıza takılan diğer konu ve soruları bu konu başlığı altında bize sorabilirsiniz. Vakit ve imkanlar el verdikçe size yardımcı olmaya ve aklınızdaki soru işaretlerini gidermeye devam edeceğiz.

Şunları da okuyabilirsiniz:

KPSS Matematik konuları nasıl çalışılmalı

KPSS Sınavında düşük puanla atanabilinecek yerler


]]>