Sevgi ve Mantık Evliliği mi Arıyorsun?
Kpss ders çalışma programı nasıl hazırlanmalı ve kpss ders çalışma teknikleri

KPSS’ye Nasıl Hazırlanılmalı ? Nasıl Çalışılmalı ?

Üniversite mezunu olan gençlerin büyük çoğunluğunun hedefi kamu memuru olabilmektir. Bunda özel sektördeki yetersiz iş imkanları,doyurucu olmayan maaş, yoğun çalışma saatleri gibi etkenler önemli bir yer tutmaktadır.

Kamu memuru olmanın yolu ise KPSS yani Kamu Personeli seçme sınavından geçmektedir. KPSS ise zor zamanlarda rakiplerin çoğalmasından ve alımların azalmasından dolayı oldukça zor bir sınav haline gelmiştir.

KPSS’de rakipleri geçerek başarılı olmak kolay bir iş değildir. Özellikle bazı bölümlerde atanmak için gerekli olan yüksek puanlar memur adaylarının işini daha da zorlaştırmaktadır. Peki KPSS’ye Nasıl Hazırlanmalıyız ?

KPSS çift seneli yıllarda yapılan sınava denk geldiği için oldukça önemli bir sınav teşkil etmektedir. Bilindiği üzere Memur alımlarının büyük çoğunluğu çift seneli yıllarda yapılan KPSS puanına göre yapılmaktadır.

KPSS’de başarılı olmanın en önemli yolu ise düzenli bir kpss çalışma programından geçmektedir. Konu eksiklerini analiz ederek bu konular üzerinde yoğunlaşmanız size büyük avantaj sağlayacaktır.

İş bununla bitmiyor tabii, Özellikle KPSS sözel konularda sık sık konu tekrarı yapmanız ve bol bol soru çözümü yapmanız gerekmektedir.

Ayrıca yapılan deneme sınavlarına girerek durumunuzu kontrol etmeniz ve bu deneme sınavı sonuçlarına göre çalışma programınız üzerinde bazı değişiklikler yapmanız faydanıza olacaktır.

KPSS Lisans sınavına tahmini olarak  Bir buçuk milyon memur adayı girecektir ve maalesef ki bu bir buçuk milyon memur adayından  en fazla 50-100 Bini hayallerine kavuşacak atanma sevincini yaşayacaktır.

Başka bir deyişle KPSS sınavında başarılı olmak istiyorsanız bölüm alımlarındaki kontenjanlara bağlı olarak en az ilk 50 bin ve 100 bin arasına girmeniz gerekecektir.

Maddeler halinde KPSS sınavına nasıl çalışılmalı sorusuna cevap vermeye çalışalım.

1) Konu eksiklerinizi iyice belirleyin, Hangi konuyu ne kadar iyi biliyorum? Sorusunu sık sık kendinize sorarak ilgili konu üzerinde test çözerek konu hakkındaki bilginiz hakkında bir önbilgi edinin ve eksik olan konuyu elinizden geldiğince bitirmeye çalışın.

Eksik olan konu bitirilmeden başka konuyu geçiş yapmayın zira KPSS’de birçok konu birbirine bağımlıdır. Örneğin Matematik dersinde Sayılar konusunu tam olarak öğrenmeden Denklem Kurma problemleri konunuza geçiş yapmanız sizin için verimsiz bir çalışma yöntemi olacaktır.

2) Bol bol deneme sınavı çözün, Birçok memur adayı Deneme sınavı çözmekten kaçınmakta veya buna üşenmektedir. Oysa deneme sınavları genel tablonuzu görmek açısından oldukça önemli bir fırsattır.

Yine deneme sınavı çözülürken yapılan en büyük hatalardan birisi ise adayın kendine güvendiği dersin sorularını çözmeyip direkt olarak diğer bölümleri çözmeye çalışmasıdır.

Örneğin, Matematik mezunu bir aday ben nasılsa Matematik dersinden tahmini olarak 30 sorudan minimum 25 yaparım diyerek bu testi çözmemekte ve direkt olarak sözel bölüme geçmektedir.

Bu oldukça yanlış bir yöntemdir zira Deneme sınavları çözülürken Süre faktörü de göz önünde tutulmalıdır ve tıpkı gerçek sınav ortamındaymış gibi ciddi şekilde bu sınav çözülmelidir. Unutmayınız ki siz matematik mezunusunuz diye ÖSYM size kafadan Matematik dersinden 25 net vermez 

3) Deneme sınavlarını belli aralıklarla çözün, Deneme sınavlarında dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta ise bunların belli aralıklarla çözülmesi gerektiğidir.

Eğer siz KPSS konusunda yeni başlamış biri iseniz ve konu eksiğiniz çoksa konuların en az yüzde ellisi’ni bitirmeden deneme sınavı çözmeniz olumsuz sonuçlar almanıza ve motivasyonunuzun düşmesine sebebiyet verecektir.

Bu sebeple deneme sınavları genel olarak Ayda bir çözülmeli ve sınav süresi yaklaştıkça bu süre 15 Günde bire çıkarılmalıdır. Sınava son 1 Ay kala ise haftada 1-2 deneme sınavı çözmeniz faydanıza olacaktır.

4) Bol Bol Konu tekrarı yapın, Bir konuyu bitirdikten sonra o konuya bir daha dönüp bakmazsanız o konuda sizi unutabilir ) Bu sebeple Genel Soru bankalarından bol bol test çözerek konu tekrarı yapmanız faydanıza olacaktır.

Özellikle sözel bölüm olarak nitelendirdiğimiz Tarih, Coğrafya ve Vatandaşlık testlerinden oluşan bölüme çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Sözel bölüm tekrarlanmayınca unutulmaya en yatkın olan bölümdür.

5) Kendinize zaman ayırın, Evet KPSS oldukça zor bir sınav ve rakipleriniz durmadan çalışıyor olabilir ama dersten sıkıldığınızı anladığınız an sıkıntınızı giderebilecek sosyal aktivitelere katılmayı ihmal etmeyin.

Unutmayınız ki Dersten sıkıldığınız anda ders çalışmaya devam etseniz bile o dersten alacağınız verim minimum olacaktır.

Şunlara da bakabilirsiniz

Kpss Lisans Konuları, Soru Dağılımı

Kpss 70 Puan Altında Olanların Atanabileceği Meslekler Ve Alacakları Maaş

Kpss A Grubu Kaynak Tavsiye Öneri Listesi

Kpss Sınavında Kaç Net Kaç Puan Getirir

]]>