KPSS ile memur olabilmek için illaki 90 puan  yapmanız gerekmiyor. İşte 70 puan dahi yapmadan devlet güvencesi ile çalışabileceğiniz meslekler ve o mesleklere ilişkin maaş dahil diğer detayları sizin için araştırdım.

Sevgi ve Mantık Evliliği mi Arıyorsun?

KPSS ile devlet memuru olmak isteyen kişiler sonuçların açıklanmasıyla çok büyük bunalımlara girebiliyor. Fakat bazı memurluklar 70 puan dahi yapmanız gerekmeden tercihinize sunulabiliyor. Hemşirelik, kütüphanecilik vb. birçok farklı mesleği farklı yerlerde yaparak devlet memuru olabilirsiniz, işte sırasıyla olabileceğiniz kendimce derleyebildiğim o liste;

KPSS 70 puan altı meslekler ve maaşları;

1) ÜNİVERSİTE’DE MEMURLUK

Üniversite’de memurluğa ilişkin maaş detayını sizlerle paylaşmadan önce bazı konularda sizleri uyarmak isterim; üniversitede memur olmak isteyen kişiler bu mesleği seçmeden önce birkez dahi olsa bu mesleği icra eden kişilerle temas kurmalıdır zira üniversite memurluğunda tayin ile ilgili birçok sıkıntı olduğu yönünde söylentiler dolanıyor. Fakat bekar ve net bir geliri olmasını isteyen kişiler için çok rahat bir ortamda ortalama 3500 lira maaş ile bu meslek kapılarını sonuna kadar açıyor ve yapmanız gereken puan ise ÖSYM belgesindeki ortalama alındığında 69 olarak dikkat çekiyor.


2) VERİ HAZIRLAMA VE KONTROL İŞLETMENİ 


Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmenliği yani kısaca VHKİ memurlarının yaptığı iş gayet açıktır; kurumun ihtiyaç duyduğu her türlü belgeyi sanal ortama aktarmak yada el ile yazmak. Bu belgeleri hazırladıktan sonrada bu belgeleri arşive koymak ardından süreci takip etmek.

VERİ HAZIRLAMA VE KONTROL İŞLETME MEMURLARI NE KADAR MAAŞ ALIR?

VHKİ memurları göreve yeni başladığında tam olarak 3500 lira maaş alırlar ardından derecelendirmeyle doğru orantılı olarak maaşlarında artış sözkonusudur.

3) HEMŞİRELİK

Devlet hastanelerinde hemşire olmak içinde okadar yüksek bir puan yapmanız gerekmiyor. Hemşirelik için 60 küsür puanla dahi atamalar mevcut. Hemşirelik mesleği her ne kadar stresli ve son günlerde hiç olmaması gereken şekilde gündeme gelmiş olsada 4.500 lira maaş ile birçok kişiyi ikileme düşürebilir. Hemşire olabilmek için yapmanız gereken ise meslek ile ilgili okulların herhangi birinden mezun olmak.

4) ÜNİVERSİTE’DE PSİKOLOG OLUN!

Üniversiteler son dönemlerde yapılan değişiklikler ile neredeyse tıbbi destek kadar psikolojik destek personeline kadro sağlamak durumunda. Psikolog olmak isteyen kişiler için de mesleğini icra etmek isteyen kişiler için de harika gelişmelerin yaşandığı şu sıralarda hemen devlet kapısına gidip memur olmak psikologlar için çok mantıklı bir seçim olacaktır. Yeni başlayan bir psikolog maaşı 4800 küsür civarı olsada tecrübeye göre maaş çok yüksek miktarlara kadar varmaktadır.


5) SOSYAL ÇALIŞMACILIK

Sosyal çalışmacı olmak bekar bireyler için çok kazançlı olacaktır. Herşey para değildir elbette fakat yeni mesleğe başlamış bir kişiye 2500 lira civarı para veren ve bunun içinde KPSS’den 50 puan gibi bir şart koşan bu mesleği icra etmek, birikim yapmak isteyen kişiler için mantıklı sayılabilir. Ayrıca sosyal çalışmacılık memuriyetinde maaşlar çok büyük farklar gösterebilmektedir, çalışılan kuruma göre 4200 lira maaş alan memurda vardır 5000 lira alan memurda, bu sebepten ötürü sosyal çalışmacılık ile devlet memuru olmak isteyen kişilerin bu işi özel olarak araştırmaları ve doğru kararı verdiklerinden emin olmaları tavsiye edilmektedir. Üniversitenin sosyal hizmetler bölümünden mezun olmak şarttır.

6) 55 PUAN İLE ÇOCUK GELİŞİMCİSİ OLARAK 2500 LİRA MAAŞ ALIN

İlgili bölümden mezun olarak çocuk gelişimcisi olmak isteyen kişilerin yaptığı iş pekte meslek olarak görülmemelidir. Zira çocuk gelişimcileri, toplum tarafından dışa itilmiş ve şiddet eğilimli çocuklar ile yakından ilgilenir. Çocuk gelişimcisi bu bireyleri yakından inceler ve aldıkları psikiyatrik destek sonucu ne gibi gelişimler gösterdiğini inceler. 4000 ila 5000 lira arasında değişen maaşları ile de cazip bir meslek olarak görülmektedir. Çocuk gelişimcisi olabilmek için üniversitenin ilgili çocuk gelişimi bölümünden mezun olmak gereklidir.

7) VETERİNERLİK

70 puan altında giriş yapabileceğiniz bir diğer meslekte Veterinerliktir. Veterinerler  köpek, kuş, kedi, inek ve domuz gibi her türlü hayvan ile yakından ilgilenir. Tavuk ve inek gibi tüketilen hayvanlar üzerinde çalışmalar yaparak bu hayvanların sağlığının yerinde olmasıyla sorumlu olan veteriner, yaralanma ve hastalık gibi konulardada başvurulması gereken ilk kişidir. Veterinerlik iş olsun diye yapılmayacak yegane mesleklerden birisidir. Veterinerler mutlaka iyi bir eğitimden geçerek mesleğe başlamalıdırlar.

Göreve yeni başlayan veterinerlerin ortalama olarak alacağı maaş ise 5500 lira civarındadır.


SORULARINIZ VE CEVAPLAR


SORU ORHAN BEY: Başvurular ne zaman olacak?


CEVAP : Başvurular için henüz kesin bir tarih ortada yok fakat emin olun ilanlar yayınlandığında yani söz konusu meslekler için memurluklar açıldığında ilk haberi kamusosyal.com’dan alacaksınız.


SORU EMRE BEY:   Nasil basvurulur ve ne yapilmali adim adim 64 puan aldim sosyal calismaci olarak?

CEVAP:  Başvuru için söz konusu bölüm ile alakalı ilanları takip edin Emre Bey, başvurular ilgili kurumun internet sitesinde yayınlanan ilan üzerinden yapılır fakat şuan sözkonusu olan bir sosyal çalışmanlık açığı bulunmamaktadır. İlerleyen zamanlarda ne olur bilinmez.


SORU RIDVAN BEY:

PEKİ BEN 57.6 ALDIM PUAN OLARAK BU SOSYAL ÇALIŞMA MEMURLUGUNDAN BEN YARARLANABILECEM MI BUNUNOKULU FERAH OKUMAK SARTMI BANA BI DÖNÜŞ YAPARSANIZ sevinirim…

CEVAP : Merhaba Rıdvan Bey, sosyal çalışmacılık için “Sosyal Hizmetler” bölümünden mezun olmanız gerekmektedir.

umarım yardımcı olabilmişimdir. Yorumları eksik etmeyin…

Kpss Sınavında Kaç Net Kaç Puan Getirir

Kpss Ders Çalışma Programı, Teknikleri, Hazırlık Nasıl Olmalı