Kamu kurumlarına yapılan merkezi atamaların hangi tarihlerde yapılacağı tüm adaylar için merak konusu. İşte cevap..

Sevgi ve Mantık Evliliği mi Arıyorsun?

ÖSYM Başkanlığı aracılığıyla gerçekleştirilecek merkezi atamalar yapılacak. Binlerce adayın merakla beklediği atamalara dair detaylar netleşti.

Kamu kurumlarına KPSS puan sıralaması esasına göre yapılacak alımlarda kurumların talep ettikleri kadrolarda alımlar olacak.

Mülakat, yaş şartı gibi detayların olmadığı merkezi atamalarda KPSS puan sıralaması üstünlüğüne göre alımlar yapılacak.

MERKEZİ ATAMA TERCİH TARİHLERİ NE ZAMAN?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı’nca yayımlanan sınav takvimine göre, 2019 yılı 1. merkezi atama tercihleri Temmuz ayında yapılacak. ÖSYM Başkanlığı tercih işlemlerinin 9 Temmuz tarihinde yapılacağını ilan ederken adaylar bu işlemleirni 18 Temmuz tarihine kadar yapabilecekler.

Tercih İşlemleri adayların mezuniyet durumlarına göre yapılacak. ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi üzerinden yapılacak olan bu tercih işlemi, tercih ücretinin bankaya yatırılması ile tamamlanacak.

1051 Kadro Olması Bekleniyor

2019 yılının ilk merkezi atamaları için 1051 kişilik kontenjan yayımlanması bekleniyor. Bu alımların kamu idarelerine 416, yükseköğretim kurumlarına ise 635 olmak üzere yapılacağı öngörülüyor. Daha önceki merkezi alım sayısına göre bu rakamın çok az olduğu dikkat çekiyor.