Sevgi ve Mantık Evliliği mi Arıyorsun?
Kanuni Sultan Süleyman kaç yıl at üstünde idi;

Sultan 1. Süleyman bizim ünvanımızla Kanuni Sultan Süleyman Avrupa’nın tabiriyle Muhteşem Süleyman ile ilgili bilinen kulak dolgusu bilgiye göre Kanuni 46 sene padişahlık yaptı 40 sene sefer yaptı. 

Bu doğru bilgi değildir. Sultan 1. Süleyman 30 eylül 1520 tarihinde tahta çıkmıştır. Tahta çıktığında 25 yaşındadır. 6 eylül 1566 tarihinde vefat etmiştir vefat ettiğinde 71 yaşındadır. Tahtta kaldığı süre ise 45 yıl 11 ay 6 gündür. Padişahlığı sürecinde 13 sefer yapmıştır ve seferlerinin toplam süresi 10 yıl 2 ay 29 gündür. 

Şimdi verdiğim bu rakamlara bakacak olursanız demek ki Kanuni Sultan Süleyman 35 sene sarayda kalmıştır ve saray hayatı ile devlet yönetimi üzerine yoğunlaşmıştır. Bu uzun bir süredir muhteşem yüzyıl dizisini eleştiren insanlar Kanuni hep sarayda mıydı diyorlar. Doğru; genelde saraydaydı. Ya devlet idaresinde bulundu ya da özel yaşamını sürdürdü. Padişahlarında bir insan olduğunu unutmamak gereklidir.

Aklımıza padişah geldiğinde sürekli sefer yapan divan yöneten emir veren fetva çıkaran sürekli gösterişli tahtında oturan masallardaki gibi sultanlar gelmektedir. Bu yanlış bir düşüncedir.

Kanuni Sultan Süleyman çıkardığı adaletli yasaları nedeniyle Kanuni unvanını almıştır; demek ki sürekli seferde olsa bu yasalarla zaman geçiremezdi. Kanuni unvanını sonuna kadar hak etmektedir. 

Avrupa’ya yaptığı 10 yıllık sefer sürecinde o kadar etkili olmuştur ki Avrupa’da muhteşem unvanı ile anılmıştır demek ki 46 sene sefer yapsa neler derlerdi siz düşünün. 

Tarihimizi doğru bilmek önemlidir ve her söylenene kulak asmamak gereklidir. Sultan Süleyman çok başarılı, zeki, dirayetli, adaletli Osmanlı’ların en başarılı padişahlarından biridir. Tarihimizin en önemli parçalarının başındadır; ancak, her söylenene inanmamak lazımdır.

Kanuni Sultan Süleyman hakkında başka bir makale

]]>