Kamu kurum ve kuruluşlarında çeşitli kadrolarda görevlendirilmek üzere 32 bin 213 personel alımı yapılacaktır.

Sevgi ve Mantık Evliliği mi Arıyorsun?

2019 yılı Temmuz ayına geçilmesi ile birlikte kamu personeli alım ilanları gelmeye başladı. En ilkokul mezunu adaylar arasından yapılmakta olan ve yapılacak olan memur alımlarında detaylar kamubulteni.com ‘da.

İşsizliğin artış gösterdiği son günlerde hükümet , 2019 yılında 2.5 milyonluk bir istihdam sözü vermişti. İstihdamın büyük çoğunluğu İŞKUR aracılığıyla yapılırken , kamuya DPB aracılığıyla memur alımı yapılıyor ve yapılmaya devam edilecek.

Farklı kadrolara ve farklı kurumlara yapılacak kamu personeli alımında adaylardan KPSS şartı aranırken bazı kadrolarda KPSS şartı aranmamaktadır.

BAŞVURU GENEL ŞARTLARI

İlana başvuru yapacak adayların aşağıdaki genel şartları taşıması gerekmektedir:

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
Başvuru tarihi itibariyle 18 yaşını tamamlamış olmak,
TCK’ nın 53. madesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile kasten işlenen bir suçtan dolayı 1 yıl veya daha fazla süre ile hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkum olmamak.
Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almamış olmak.
Yaptırılacak güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu sonuçlanmak,
ALIM YAPACAK VE YAPAN KAMU KURUMLARI İLE İLANLAR

Temmuz 2019 ‘da yayımlanan ve başvurusu devam eden ilanlarda Adalet Bakanlığı 12 bin 713 kamu personeli alımı yaparken Sağlık Bakanlığı yakın zamanda 12 bin personel alımı için ilana çıkacak.
PTT PERSONEL ALIMI

Öte yandan geciken 5 bin PTT personel alımının da Ağustos ayında gelmesi bekleniyor.

POLİS ALIMI

18 Temmuz ‘da açıklanacak YKS sonuçları sonrası 2500 lise mezunu polis alımı yapılacak. TYT puanı ile yapılacak polis alımında adaylar 2 yıl eğitime alınacak ve polis memuru olarak mezun olacak.