Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile toplu iş sözleşmeleri görüşme öncesi kamu işçileri isteyecekleri zam oranlarını belirledi.

Sevgi ve Mantık Evliliği mi Arıyorsun?

Devlet kurumlarında çalışan kamu işçilerinin maaşlarına yapılacak zam oranları için Toplu İş Sözleşmeleri gerçekleştirilecek. Hükümet tarafı ile işçi tarafının gerçekleştireceği görüşmeler sonrasında maaş oranları ve detayları belli olacak. 

Bu görüşmelerde işçi tarafının talep edeceği zam tutarı ile mali ve sosyal hakların ilk detayları belli oldu. 

KAMU İŞÇİLERİ İÇİN YÜZDE 15 ZAM TALEBİ

Kamuda çalışan işçiler için gerçekleştirilecek olan görüşmeler iki taraf arasında olacak. Hükümet adına masada Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk görüşmelerde yer alacak. İşçi tarafını temsilen ise yetkili sendika olan Türk İş Sendikasının Genel Başkanı Ergün Atalay zam konusunda anlaşma zemini arayacak. 

Bu görüşmelere dair ilk talep ise Türk İş tarafından geldi. Türk İş Başkanı Ergün Atalay kamu işçileri için zam talebini Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a sundu. Ergün Atalay 2019 Dönemi Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesine dair taleplerinde işçiler için seyyanen brüt 300 lira zam, ilk altı ay yüzde 15, iki, üç ve dördüncü altı aylar enflasyon+3 puan refah payı talep etti.