Resmi rakamlara göre açıklanan işsizlik rakamı 4 milyonu gösterirken bu rakamın çoğunluğunu da gençler oluşturuyor. Bu durumda gençler işsizlik ödeneği talep ediyor.

Sevgi ve Mantık Evliliği mi Arıyorsun?

TÜİK verilerine göre işsizlik rakamı 4 buçuk milyon seviyesinde. Cumhuriyet Halk Partisi başta diğer muhalefet partileri ise işsiz sayısının çok daha yüksel olduğunu iddia ediyorlar.

Geçtiğimiz dönemlerde yaşanan ekonomik dalgalanmalardan etkilenen sektörler personel alımı yapmazken işsizlik sorunu giderek büyüdü.

İşi olmayan vatandaşların sayısının çok büyük bir bölümüde gençlerden oluşuyor. CHP’den işsiz gençleri sevindirecek çok önemli bir öneri geldi.

İŞSİZ GENÇLERE ÖDENEK VERİLSİN

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun işsizlik konusuna dair yapmış olduğu değerlendirmelerinde çok önemli başlıklar üzerinde durdu. Bu kapsamda uygulanan yöntemler için Avrupa ve Türkiye kıyaslamaları yağan Özcan Aygün hükümete bazı önerilerde bulundu.
İşsiz vatandaş sayısının 8.2 milyon olduğunu söyleyen Özcan Aygün, Türkiye, işsizlik ödeneğinden yararlanma koşulları açısından dünyadaki en ağır kriterlere sahip ülkelerden birisi dedi. Konuşmasının devamında işsizlik sorununa dair bir de öneride bulunan CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, İsveç’te uygulaması olan genç işsizlik ödeneği uygulamasının Türkiye’de de olmasını istedi.

CHP Milletvekili Özcan Aygün ayrıca üniversiteli işsiz sorununa da parmak basarak “İşsizlik, ülkemizin en önemli sorunları arasına girmiştir. Üniversite mezunları, iş bulamamakta, diplomaları ellerinde kalmaktadır” açıklamasında bulundu.