Üniversite kayıt döneminin başladığı bu günlerde mezuniyet sonrası da en büyük sıkıntı iş bulma konusu. İşte iş bulma garantili 10 meslek grubu..

Sevgi ve Mantık Evliliği mi Arıyorsun?

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi yapmış olduğu bir araştırma ile Türkiye’de en kolay iş bulan mesle gruplarını açıkladı. Üniversite eğitimleri sonrasında iş arayan adaylara rehber niteliği taşıyan bu araştırma sonuçlarını sizlerle paylaşıyoruz. 

EN KOLAY İŞ BULAN MESLEK GRUPLARI

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi iş hayatına dair yapmış olduğu araştırmasında, Yükseköğretim Kurumu’ndan mezun olan öğrenci verilerini aldı. Bunun ardından Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan istihdam verilerini alan kurum bu iki veriler arasında bir analiz gerçekleştirdi. Bu analiz ile mezun olduktan sonra hangi meslek grubunun ne kadar sürede iş bulduğu hesaplandı. 

Kurum tarafından yapılan araştırma sonuçlarında ne hızlı sürede iş bulan meslek grubu Tekstil Mühendisliği olarak açıklandı. Bir tekstil mühendisi mezun olduktan sonra ortamalama 4 ay 2 gün içerisinde iş buluyor. Listede yer alan diğer meslek grupları ve ortalama iş bulma süreçleri şu şekilde,

* Tekstil mühendisliği – 4 ay 2 gün

* İç mimarlık – 5 ay 8 gün

* Mimarlık – 5 ay 10 gün

* Konservatuvar – 5 ay 13 gün

* Endüstriyel tasarım – 5 ay 16 gün

* Pilotaj – 5 ay 17 gün

* Odyoloji – 5 ay 19 gün

* İnşaat mühendisliği – 5 ay 28 gün

* Veterinerlik – 6 ay 1 gün

* Eczacılık – 6 ay 3 gün

İSTİHDAM ORANI EN YÜKSEK MESLEK GRUPLARI

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi  araştırmasında ayrıca mezun olduktan sonra iş hayatına atılan ve en fazla istihdam oranına sahip meslekj gruplarını araştırdı. İşte o meslek grupları;

Pilotaj %77, Eczacılık %73, Fizyoterapi %69, Odyoloji %67, Tekstil mühendisliği %67, Hemşirelik %64, İnşaat mühendisliği %61, Mimarlık %60, Gıda mühendisliği %59, Diş hekimliği %58.