Son dönemlerde sıkça görmekle beraber alıştığımız icra memurluğu nedir? maaşları, nasıl olunur? hakkında detaylar.

Sevgi ve Mantık Evliliği mi Arıyorsun?

Son günlerde Adalet Bakanlığı’nın web sitesi üzerinde yayınlanan ilanlar hakkında merak edilenlerin başında icra memurluğunun ne olduğu ve ne iş

yaptığıdır. Ne iş yaptığını öğrendikten sonra ise merak edilen asıl ve fikir oluşturabilecek konu “icra memurluğu maaşı ne kadar?” sorusudur. Öncelikle

icra memurlarının ne iş yapttığından bahsedelim.

İCRA MEMURLUĞU NEDİR?

İcra memurlarının asıl görevi,  mevkii Adalet Sarayı olsada son dönemlerde geitirilen bazı düzenlemeler ile beraber icra memurlarının icra müdürlüklerindeki yerini halihazırda zabıt katipleri doldurmaktadır.

Genel olarak kurumun yönetilişinden sorumlu olan icra memurları merci olarak ise icra mahkemesi hakimliğine bağlıdırlar.

İcra memurlarının zorunlu olarak yapmaları gereken iş ise icra dairesi içerisindeki yazışmaları takip etmek ve kendilerinden mevki olarak üstte bulunan kişilere gerekli görülen ve istenilen evrakların teslim edilmesidir.

İcra memurluğu maaşları;

Halihazırda net bir icra memuru maaşı bulunmamakla birlikte bu memurluğun maaş tahmini bir alt mevkiye göre yapılabilmektedir. İcra memurunun maaşının net olarak söylenememesinin en önemli sebebi mesleki olarak edinilen tecrübe ve kıdeme göre maaşların çok sık değişmesi.

Fakat genel bir ortalama yapılacak olursa 5000  lira gibi ortalama maaş aldıklarını söyleyebiliriz. Maaşları bin lira kadar yükselmekle beraber bu gibi artışlar için 20 yıl gibi bir süre gerekli görevi yerine getirmeniz şartı aranmaktadır.


ZABIT KATİPLERİ NASIL İCRA MEMURU OLUR?


Eğer siz halihazırda bir zabıt katibi iseniz yükselerek icra katibi olmanız da gayet kolay. Zabıt katipleri eğer icra memuru olmak isterse 36 ay gibi bir süre Adalet Bakanlığı’nda çalışmak zorundalar.


İCRA MÜDÜRLERİ VE YARDIMCILARI NE KADAR MAAŞ ALIR?

İcra müdür ve yardımcılarında ise durum memurlardan biraz farklı. İcra müdür ve müdür yardımcılarında derece kademesine göre, hizmet yılına göre maaş farkları çok fazla artmakta.

Örneğin 1/4 derecede bulunan 25 yıl görev yapmış bir İcra Müdürü’nün maaşı 5900 lira iken İcra Müdürü Yardımcılarının maaşı 4500 lira civarıdır.