Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu 25 büro memuru alımı için bir ilan yayımladı. İlanın içeriğine göre KPSS’den en az 70 puan almak gerekiyor.

Sevgi ve Mantık Evliliği mi Arıyorsun?

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) kendi internet sitesi üzerinden bir memur alım ilanı yayımlamıştı. 

KPSS puan sıralaması esasına göre yapılacak olan memur alımlarına 70 KPSS puanına sahip adaylar başvuru yapabilecek. HSK tarafından yayımlanan bu personel alım ilanına başvuru süreci 14 Haziran itibariyle sona eriyor. 

İlan için başvuru yapmak isteyecek adaylara detayları bir kez daha hatırlatıyoruz.

HSK 25 MEMUR ALIM İLANI İÇİN BAŞVURU SÜRECİ DOLUYOR

Bünyesinde bulunan eksik kadrolar için personel alımı yapacağını duyuran Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) alımların en az lise mezunu düzeyinden olacağını duyurdu. 

İlana lise, önlisans ve lisans mezunu adaylar başvuru yapabilecek. Ancak ilanda belirleyici bazı şartlar bulunuyor. Büro Memuru (Zabıt Katibi) kadrosuna yapılacak olan alımlar için belirlenen bu başvuru koşullarının başında ise KPSS şartı geliyor. 

Bu şartın dışında adayların ayrıca Büro Memuru kadrosu için uygulamalı sınava katılacakları bildirildi. Uygulamalı sınavda adayların klavyede hızlı yazı yazmaları ölçülecek. Uygulamalı sınavda adayların 3 dakika içerisinde en az 90 kelimeyi doğru yazmaları istendi.

BAŞVURU ŞARTLARI

Uygulamalı sınav, KPSS puanı ve öğrenim şartlarının dışında da sağlanması gereken çok sayıda koşul bulunuyor. HSK tarafından yayımlanan ilan metninde yer alan bu koşullar DMK’da yer alan genel başvuru koşulları ile alım yapılacak kadronun gerekliliklerine göre belirlenen şartlardan oluşuyor.

HSK’nın adaylardan talep ettiği o koşullar;

* Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

* 657 sayılı Kanunun 40 ıncı maddesindeki yaş şartlarını taşımak ve Ocak ayının birinci günü itibarıyla 35 yaşını bitirmemiş olmak,

* En az lise ve dengi okul mezunu olup, başvuru tarihinde Milli Eğitim Bakanlığınca onaylı ya da kamu kurumu ve kuruluşlarınca düzenlenen kurslar sonucu verilen daktilo ya da bilgisayar sertifikasına sahip bulunmak,

* Kamu haklarından mahrum bulunmamak,

* Askerlik durumu bakımından; askerlikle ilgisi bulunmamak, askerlik çağına gelmemiş bulunmak veya askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş veya yedek sınıfa geçirilmiş olmak,

* Güvenlik soruşturması ve/veya arşiv araştırması sonucu olumlu olmak.

İLANA BAŞVURU YAPMAK İSTEYEN ADAYLAR

HSK Büro Memuru alım ilanına başvuru işlemlerinin ilan metninde yer alan evraklar ile birlikte şahsen yapılacağını açıkladı. Başvuru süreci 14 Haziran tarihi saat 17.30’da sona erecek.