Çoğu Hristiyan Son Akşam Yemeği resmindeki hikayeden vampirlik çıkarımı yapmazlar. Hz. İsa kanı anlamına gelen şarap içeren ayin kadehini havarilerine sunar ve onları onu içmeye yönlendirir. Ama komünyon ile vampir efsanelerinin arasında bir paralel vardır. İkisi de kan içmenin yaşam kazanmak eylemi olduğunu ileri sürer.
Hz. İsa havarilerine onların affı için kanını akıtacağını söyler. Bunu içerek, onun ebediyetine dahil olacaklardı. Aynı şekilde, diğerlerinin kanını içmekle dünya üzerinde sonsuza kadar yaşayabileceklerdi.

Sevgi ve Mantık Evliliği mi Arıyorsun?


Bazı kaynaklara göre, kan aynı zamanda güzelliği korumak özelliğiyle de bilinir. Bram Stoker’ın kurgusal Drakulası kan ile beslendiğinde daha yakışıklı ve genç bir hale dönüşüyordu. 16. yüzyılda yaşamıs Macar Kontes Elizabeth Bathory’nin de kurbanlarının kanını cildini güzelleştirmek için kullandığı rivayet edilir. Rönesans döneminde yaşayan bazı kadınlar güvercinlerin kanını güzelliklerini korumak için ciltlerine sürerlermiş. Bugün bile kadınlar sağlık bir kızarıklık görüntüsü için yanaklarına allık sürmektedirler.


Antropofaji (yamyamlık) sembolik (ve harfi) yaşama gücünün diğer insanların kanını içip etini yemeden elde edilmesinin diğer bir örneğidir. Yamyamlık yoluyla, sembolik yaşam gücü genellik iki kaynaktan gelir: hısımdan ve hasımdan. İç (endocannibalism) yamyamlık bir kişinin grubunun diğer üyesinin etini yemesidir. Bazı kültürlerde bir akrabanın etini yemek ataların izinde gitmenin bir yoludur. Dış yamyamlık (exocannibalism) yamyam grubunun dışında birinin etini yemektir. Tepeş yakaladığı Türklerin kanını içmesi exocannibalisme girer ki herhangi elle tutulur bir güç kazandığına inandığına dair hiçbir kanıt olmasa da.


Ritüel olmayan yamyamlık örnekleri de yaşama gücü üretebilir. Belki de en meşhur yamyamlık örneği 1972 senesinde gerçekleşti, Uruguay milli futbol takımını taşıyan And Dağlarında düştü.


Birkaç kişi hayatta kaldı ve 2 aydan fazla süre hayatta kalmak için ölü takım arkadaşlarını yemek durumunda kaldılar. Görünen o ki; atalarımız yamyamlığa karşı bazı ahlak kuralları, kültürel kısıtlamalar biraz zaman almış. M.S. 1100 gibi yakın bir zamanda Güneydoğu ABD’deki Anasazi yerleşimlerinde antropofaji bulgularına rastlandı ve genetik araştırmacılar bizim yamyamların soyundan geldiğimizi gösteren tüm dünyadaki insanlar arasında yayılmış bir gen varyantı buldular.


Yani vampir efsaneleri belki de, sadece diğer kişilerin yaşamını almama tabusunu onurlandırmayı reddeden Vlad Tepeş gibi, gerçek hayat canavarlarına birer göndermedir.

Bkz: kont drakula kimdir

Bkz: kazıklı voyvoda kim