Sevgi ve Mantık Evliliği mi Arıyorsun?
Geleceğin mesleği olarak kabul edilen test uzmanları en az 10 bin lira maaş alıyor.

Yazılım Test Uzmanı Nedir?

Yazılım test uzmanı, oyun sistemleri veya mobil uygulamalar gibi yeni yazılım ürünlerinin problemlerini tespit etmekle sorumludur. Yazılım üzerinde çeşitli testler yapar. Sorunları tanımlar ve gerektiğinde hata ayıklama programları çalıştırır.

Ancak Türkiye’de yeterli sayıda test uzmanı yok.

Türkiye’de ve dünyada en hızlı büyüyen sektörlerin başında yazılım sektörü geliyor. Yazılım sektörünün en fazla ihtiyaç duyduğu meslek dallarından birisi de test uzmanlığı. Türkiye’de de büyüyen yazılım sektörüne büyük bir yatırım yapılıyor. 

Gelişen teknoloji ve yazılım dünyası yeni yazılım geliştiren ve bu yazılımı dünyaya satan firmaları bir anda dünya markası haline getirebiliyor. Yazılım firmalarının sayısı artmaya devam ediyor. Türkiye’de yazılım firmalarının ihtiyacı yazılımları test edecek insan gücü. Ancak yazılım şirketleri test uzmanı bulmakta zorlanıyor.

Türkiye’de gelecek yıllarda ihtiyaç duyulan yazılım test uzmanı sayısı 10 bin olarak öngörülüyor. Türkiye şartlarında test uzmanları 6 bin lira maaş alabiliyorlar. Türkiye Yazılım Test ve Kalite Derneği Türkiye’nin uluslararası bilişim pazarında rekabette yer edinebilmesi için test uzmanları yetiştirmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

Dernek Başkanı Koray Yitmen Türkiye’nin bilişim sektöründe var olabilmesi, yazılım ve test alanında lider olabilmesi için yazılım sektörüne yatırım yapılması gerektiğini belirtiyor. Türkiye Yazılım Test ve Kalite Derneği konuyla ilgili eğitim veriyor. 

]]>