Devlet tarafından evlenmek isteyen çiftlere 68 bin TL çeyiz destek parası veriliyor. Bunun için yapılması gerekenler haberde..

Sevgi ve Mantık Evliliği mi Arıyorsun?

Türkiye’de evlenenlere devlet tarafından büyük kolaylık sağlanıyor.

Türkiye Cumhuriyeti Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 2016 yılında başlatılan “Konut Hesabı ve Devlet Katkısı” uygulaması kapsamında 68 Bin TL destek ödemesi veriliyor.

25 BİN TL KONUT DESTEĞİ ÖDEMESİ

Konut alacak gençlere devlet tarafından 25 Bin TL destek ödemesi veriliyor. 5 yıl boyunca 80 Bin TL biriktiren gençler ev alırken 25 bin TL devlet desteği ödemesi alıyor ve bu paranın herhangi bir karşılığı bulunmamaktadır.

Çiftler bu parayı ayrı, ayrı alabilir. 25 Bin TL, 25 Bin TL olarak devlet desteği almak isteyen gençler bu sayede ev hayallerine daha hızlı ulaşabilir ancak 3 yıl Konut Hesabı ve Devlet Katkısı uygulamasında kalma sözü bulunmaktadır.

9 BİN 279 TL ÇEYİZ DESTEĞİ

Devlet tarafından çeyiz desteği 7 Bin 500 TL’den 9 Bin 279 TL’ye çıktı.

Evlenecek çiftler söz konusu destekten ayrı, ayrı yararlanarak alacakları tutarı ikiye katlayabilir. Bu sayede 68 bin lira devlet desteği elde edebilecektir.

AYLIK ALT ÖDEME SINIRI NE KADAR?

Türkiye Cumhuriyeti Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen desteklerden yararlanmak isteyenler 24 yaşını doldurmadan banka hesabını açmak zorundadır.

Ödemelerin 3 defadan fazla aksatılmaması şart olarak açıklandı ve devlet katkısı hesabında, birikim esas alınmaktadır.

Destek ödemeleri alt sınırı ise;

Çeyiz hesabında aylık ödeme alt sınırı 155, üst sınır 1.552 TL

Konut hesabında aylık ödeme alt sınırı 388, üst sınır 3 bin 881 TL

Konutta katılımcı, hesabın açılış tarihinde azami 46 bin 579 lira 23 kuruş

YETİMLERE 24 MAAŞLIK ÇEYİZ DESTEĞİ VERİLECEK

Vefat edenlerin sigortalı olması durumunda yetim kalan kız çocuklarına çeyiz desteği veriliyor.

Ayrıca çeyiz parası hesaplanırken kız çocuğuna verilen ölüm aylığının ek ödemeler haricinde tutarı dikkate alınacaktır. Bu nedenle ölüm aylığının 2 yıllık tutarı hesaplanacaktır ve ek ödeme niteliğindeki tutar hariç olmakla beraber  aylığın 2 yıllık tutarı kız çocuğuna ödenecektir.