İzmir Tabip Odası Başkanı Op. Dr. Suat Kaptaner doktorların robot gibi çalıştırıldığını kaydettiği konuşmasında doktorların 3 dakika içinde bir hastaya bakmak zorunda kaldıklarının altını çizdi.

Sevgi ve Mantık Evliliği mi Arıyorsun?

İzmir Tabip Odası’nda yapılan basın toplantısında konuşan Kaptaner, doktorların iş yükünün çok fazla olduğuna değindiği konuşmasında, hastanelerde görev yapan doktorların 5 günde bakabilecekleri hasta sayısına bir gün içinde bakmak zorunda kaldıklarının altını çizdi. 

Hekim olarak hastalarını robot gibi üç dakikada değil yeterli sürede muayene etmek istediklerini kaydeden Kaptaner, doktorların çalışma koşullarının günden güne daha kötüye gittiğini ifade etti. 

Hastanelerin ve hekimlerin iş yükünün artması nedeniyle adeta doktorların hastalanmasının yasak hale geldiğini söyleyen Kaptaner, hastalanan doktorların performans ödemelerinin kesildiğine işaret etti. 

Doktorların geçinemeyecekleri bir ücret aldıklarına da değinen İzmir Tabip Odası Başkanı Suat Kaptaner, aksayan hizmet nedeniyle doktorlar ve sağlık çalışanlarının hasta yakınlarından gördükleri şiddeti de kınadıklarını belirtti. 

30 yıl hizmet veren bir doktorun emeklilikte eline 4500 – 5000 lira gibi bir ücret geçtiğini anımsatan Kaptaner, bu rakamın yoksulluk sınırının çok altında olduğunu kaydetti.

Doktorların çalışma koşullarının düzeltilmesini talep ettiklerini belirten Kaptaner, konu ile ilgili somut bir adım atılmadığı gibi 65 yaş üstü hekimlerin hala çalıştırılması için düzenlemeler yapılmasına tepki gösterdi. 

Konuşmasında, sağlık çalışanlarının da hekimlerden bir farkının olmadığına değinen Kaptan, performans ödemesi adı altında komik maaş artışları ile bu sorunun çözümlenemeyeceğini, bütün sağlık çalışanlarının maaşlarında ciddi bir düzenleme yapılması gerektiğini, maaşların iki katına çıkarılmasını, yıpranma payı ile ilgili yasal düzenlemenin bir an önce yapılmasını, bütün ödemelerin emekliliğe yansıtılmasını, çalışma koşulları ve iş yoğunluğunun bir an önce iyileştirilmesini talep ettiklerini vurguladı.