Diyanet İşleri Başkanlığı yurtdışında görevlendirilecek 200 sözleşmeli personel için sınav tarihini açıkladı.

Sevgi ve Mantık Evliliği mi Arıyorsun?

Diyanet İşleri Başkanlığı yurtdışında bulunan ilgili birimlerinde görevlendirmek üzere sözleşmeli din personeli sınavı düzenleyeceğini açıkladı.

Kurum tarafından yayımlanan duyuruda alımların nasıl ve hangi koşullar altında olacağı ilan edilirken kurum tarafından yayımlanan duyuru detaylarını sizlerle paylaşıyoruz.

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI’NDAN SINAV DUYURUSU

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan duyuruda, yurtdışında yaşayan vatandaş, soydaş ve dindaşlarımızın kültürel bağlarının korunması, güçlendirilmesi, dini konularda aydınlatılması ile din hizmetleri ve din eğitimi faaliyetlerinin yürütülmesi amacıyla sınavla sözleşmeli (bay ve bayan) din görevlisi​ alınacağı ilan edildi.

Bunun için başvuru şartlarını açıklayan DİB şu koşulların sağlanması durumunda, adayların başvuru yapabileceklerini açıkladı.
İlgili ülke vatandaşlığına veya süresiz oturma iznine sahip olmak, Lisans düzeyinde dini yükseköğrenim mezunu olmak veya Yükseköğretim Kurulu tarafından denkliği kabul edilen yurtdışında bir İslam ilahiyatı bölümü mezunu olmak, İstihdam edilecek ülkede konuşulan resmi dil veya o ülkede yaygın olarak kullanılan dillerden birisi için; Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavından (YDS) sınav tarihi itibariyle son 5 yıl içinde en az yetmiş (70) puan almış olmak.
Askerlik durumu itibariyle; askerlikle ilgisi bulunmamak veya askerlik çağına gelmemiş olmak ya da askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş veya yedek sınıfa geçirilmiş olmak,, İstihdam edileceği ülkede çalışmasına engel bir durumu bulunmamak, İtikat, ibadet, tavır ve hareketlerinin İslam törelerine uygunluğunun çevresinde bilinir olduğu şeklindeki ortak niteliği taşıyor olmak,

BAŞVURU İŞLEMLERİ

Söz konusu ilana başvuru işlemleri 12 Temmuz tarihinde başlayıp 8 Ağustos tarihine kadar devam edecek. İlan için başvurular belirtilen tarihler arasında şahsen yapılacak. Başvuru işlemleri Türkiye’de Diyanet İşleri Başkanlığı Dış İlişkiler Genel Müdürlüğüne, yurtdışında Din Hizmetleri Müşavirliğine/Ataşeliğine/Koordinatörlüğüne evrak teslimi suretiyle tamamlanacak.
Başvurular için Diyanet İşleri Başkanlığı’nın internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.