Her millet tarafından öğretmenlik mesleği kutsal bir görev

Sevgi ve Mantık Evliliği mi Arıyorsun?
olarak addedilmiştir. Çünkü bir milletin geleceği olan neslin yetiştirilmesi öğretmenler düşmektedir. Devlette kamuda çalışan öğretmen ne iş yapar, nasıl olunur gibi sorularda ister istemez bu kutsal mesleği seçmek isteyenlerin merak ettikleri sorular olmaktadır.

Burada öncelikle öğretmen olmak isteyen adaylar kendilerine şu soruyu sormalıdırlar. Ben öğretmenlik yapabilecek vasıfları üzerimde taşıyor muyum? Evet, bu soruya verecekleri cevap onlar ve onların yetiştireceği nesiller için çok önemli olmaktadır.

Bir milletin geleceği olan neslin sağlıklı bir nesil olabilmesi için, sağlıklı ruhlar ve ufku geniş insanlar tarafından yetiştirilmesi çok önemli olmaktadır. Esasında öğretmen demek; ister kamu ister özel sektör olsun bulunduğu her ortamda yetişkinlerin ve çocukların hemen her alanda gerekli öğrenimi ve tecrübeyi kazanmalarına rehberlik eden ve bakış açılarını genişleten kişi demektir. Devlette kamuda çalışan öğretmen ne iş yapar, nasıl olunursorusunun cevabı aslında birazda bu anlattıklarımızın içerisinde gizlenmektedir.

Öğretmenlik kutsal bir meslek olup kendi içerisinde farklı dallara ayrılmaktadır. Bunlar sınıf öğretmenliği, ortaokul (branş) öğretmenliği, lise öğretmenliği ve ana okul öğretmenliği olarak sınıflandırılabilir. Öğretmenler devlette, devlete bağlı kurum ve kuruluşlarla birlikte özel sektörlerde de çalışabilme imkânına sahip olmaktadırlar.

İlkokul (Sınıf) Öğretmeni Nasıl Olunur?

Sınıf öğretmeni olabilmek için gerekli olan nitelikleri madde madde yazalım. Bu maddeler ışığında neler yapmanız gerektiği hakkında az çok fikir sahibi olabilirsiniz.

 • Öncelikle en az lise mezunu olup, ÖSYM sınavına girerek ilgili bölümlere yetecek bir puan almanız gerekmektedir.
 1. Aldığınız puana göre vakıf ya da devlet üniversitelerinden herhangi birinde sınıf öğretmenliği bölümünü kazanarak mezun olmanız gerekmektedir.
 • Devlette kamuda çalışan sınıf öğretmeni nasıl olunursorunuza cevap olarak yine ÖSYM tarafından düzenlenen Kamu Personel Seçme Sınavı olan KPSS’den devlete atanabilmeniz için yeterli puanı almanız gerekmektedir.
 • Bundan sonraki yapacağınız son aşama ise sağlık ve psikolojik bir probleminiz olmadığına dair heyet raporu almak ve devlet tarafından açılan sınıf öğretmenliği kadrosunda kazandığınız ilgili yere başvuru yapmak olmaktadır.

Matematik öğretmeni Nasıl Olunur?

 • Matematik öğretmeni olabilmeniz için öncelikle sayısal bir zekâya sahip olmanız ve bunu uygulatabilmeniz gerekmektedir. Öğretmenlik çok farklı bir meslek olup bilmek yeterli olmamaktadır, aynı zamanda bildiğinizi karşı tarafa aktarabilmelisiniz.
 • Devlette kamuda çalışan matematik öğretmeni nasıl olunursorunuza cevap olarak, ilk önce liseden mezun olmanız ve ÖSYM tarafından yapılan üniversite sınavından ilgili bölümü farklı üniversitelerden herhangi birinde kazanacağınız bir puan almalısınız.
 • Eğer fen edebiyat fakültelerinde matematik bölümü kazanır ve okursanız, aynı zamanda öğretmenlik yapabilmek için 1 yıl sürecek bir pedagojik eğitim formasyonu da almanız gerekmektedir.
 • Son olarak yine ÖSYM tarafından yapılan KPSS’da devlete boş gözüken kadrolara atanabilmeniz için gerek ve yeterli puanı almanız gerekmektedir. Devlet harici özel kurumlarda da çalışabilirsiniz.

Türkçe Öğretmeni Nasıl Olunur?

 • Türkçe öğretmeni olmak isteyenlerin öncelikle sözel kabiliyetlerinin oldukça güçlü olması gerekmektedir.Devlette kamuda çalışan Türkçe öğretmeni nasıl olunuriçin, Türkçe öğretmeni olmaya karar vermelisiniz, bunun içinde en az lise mezunu olmalısınız. Sonrasında ise ÖSYM tarafından düzenlenen üniversite giriş sınavından ilgili bölümü farklı üniversitelerden herhangi birinde kazanabileceğiniz bir puan almanız gerekmektedir.
 • Kazandığınız üniversite Türkçe öğretmenliği bölümünü bitirdikten sonra ÖSYM’ce yapılan KPSS’den devlette belirlenen boş kadrolara atanabilmek için gerekli puanı almanız gerekmektedir.
 • Eğer fen edebiyat fakültesi Edebiyat bölümü mezunu iseniz öğretmenlik için pedagojik formasyon almanız gerekmektedir.
Devlette memur öğretmen maaşı ne kadar?