Günümüzde hemen her üniversitede mühendislik bölümleri olmakta olup, bu bölümleri tercih eden gençlerin çoğu geleceğini planlamaya çalışmaktadır. Özellikle devlette kamuda mühendis ne iş yapar ve nasıl olunur sorusunun cevabı en çok araştırılan ve merak edilen sorulardan olmaktadır.

Sevgi ve Mantık Evliliği mi Arıyorsun?

Birçok mühendis mezun olduktan sonra doğrudan özel sektörlere yönelmektedir. Oysa kamu saha alanlarında da birçok alanda mühendislere ihtiyaç duyulmaktadır.

Mesleğini severek yapan ve geleceğini düşünen birçok mühendis için, çok önemli noktalar olan kamu alanlarında da ciddi alımlar olmaktadır. Bu yazımızda elimizden geldiğince sizlere kamuda mühendisler hangi alanlarda, nerelerde ve hangi maaşlarda çalışabilmektedir gibi soruların cevaplarını vermeye çalışacağız.

Toplumda ve özellikle de mühendisler arasında devlette çalışacak kadar kötü bir mühendis miyim algısı olmaktadır. Oysa işin aslı ve rengi günümüzde öyle olmamaktadır. Devlette de artık mühendisler açısından kariyer vaat eden birçok alan bulunmaktadır.

Devlette kamuda mühendis ne iş yapar sorusunun artık sınırsız sayıda cevabı olmaktadır. Mühendislerin kamuda çalışabilecekleri alan seçenekleri özellikle son dönemde oldukça artmış durumdadır. Günümüzde mühendisler özellikle bakanlıklara bağlı olarak, kamu iktisadi teşebbüsleri ve yine bunlara bağlı ya da ilişkili olan alanlarda çalışabilmektedir.

Kamuda çalıştıkları hemen her alanda hem iş olarak kendilerini geliştirebilmekte hem de maaş bakımından oldukça tatmin edici maaşlar ve avantajlara sahip olabilmekteler. Mesela bakanlıklarda mühendis olmak hem kariyer açısından önemli hem de 3600 ek göstergeye sahip olmak açısından çok avantajlı olmaktadır.

Mühendisler Kamuda Nerelerde Çalışabilir ve Nasıl Olunur?

Günümüzde mühendisler kamuda nerelerde çalışabilir sorusunun cevabı olarak; mühendisler devlette, yani devletin bütün kamu ve kuruluşlarında çalışabilmektedirler diyebiliriz. Sadece devlette değil devletin bir kısım hisselerinin bulunduğu yarı özel kuruluşlarda da çalışabilmektedirler.

Devletin kurum ve kuruluşlarında mühendisler 657 DMK’ya tabi olarak çalışabilecekleri gibi 399 sayılı KHK’ya tabi olarak sözleşmeli de çalışabilmektedirler. Şimdi sizlere çalışabilecekleri alanlardan bahsedelim.

  • DHMİ (Devlet Hava Meydanları İşletmesi ) mühendis kadrosu bakımından oldukça ihtiyaç duyulan alanlardan olmaktadır. Çok iyi bir maaşı olduğu bilinen ( 2019 yılı itibariyle 8.000 TL ile 10.000 TL arasında değişen) DHMİ, kamuda çalışmak isteyen mühendisler için oldukça iyi bir alan olmaktadır.
  • TPAO ( Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı) mühendislik kadrosu da oldukça popüler olup, kariyer noktasında da birçok fırsatlar sunmaktadır. Mühendisler kamuda nerelerde çalışabilir sorusunun en güzel cevaplarından birisi olan TPAO, maaş açısından da mühendislerine 6.500 TL ile 10.000 TL arasında bir ücret vermektedir.
  • Mühendisler yine belediyelerde ve belediyelere bağlı birimlerde ( ASKİ, Medaş, İSKİ, İzsu gibi ) 6.000 ile 8.000 TL arasında değişen maaşlarda çalışabilmektedirler.
  • TMO ( Toprak Mahsulleri Ofisi ) yine mühendislerin 6.200 ile 8.000 TL arasında çalışabilecekleri kurumlardan olmaktadır.
  • Mühendisler kamuda nerelerde çalışabilir sorusuna cevap olarak, mühendislerin çalışabilecekleri alanlardan bir tanesi ise Maden ve Kimya Endüstrisi Kurumu yani MKEK olmaktadır. Bu kurumda 2019 yılı itibariyle mühendisler  6.000 TL ile 7.500 TL arasında maaş alabilmektedirler.
  • Bunların haricinde yine; Et ve Sürt Kurumu, KGM, DSİ, TCDD gibi daha birçok kurumda gayet iyi maaşlar ile mühendis alımı yapan yerlerdendir.

Bir diğer önemli husus ise devlette mühendis nasıl olunacağı ve gerekli şartların neler olduğudur. Devlette kamuda mühendisnasıl olunur sorusunun cevabı için, öncelikle mühendis adaylarının KPSS’ye girmeleri ve bu sınavdan başarılı olmaları gerekmektedir. KPSS’ye giren ve devlette çalışmak isteyen mühendisler;

  • KPSS 3 puan türünde yeterli puanı almalıdır.
  • 657 sayılı DMK’nda belirtilen devlet memuru olma şartlarını sağlamalıdır.
  • Üniversitelerin en az 4 yıllık bölümlerinden mezun olmalıdır.
  • Süresi içerisinde başvurmuş ve gerekli belgeleri hazırlamış olmak.