Millet olarak her daim dine ve dini hassasiyetlere önem

Sevgi ve Mantık Evliliği mi Arıyorsun?
vermişizdir. Bu yüzden bizim milletimiz nezdinde devlette kamuda çalışan imam ne iş yapar, nasıl olunur hep merak edilmiş ve bu mesleğe de her daim saygı duyulmuştur. İmamlık mesleği çok kutsal bir meslek olup, kesinlikle hakkı verilerek yapılması gerekilen bir meslektir. Hatta toplumumuzda bu konu ile ilgili çok hoş bir söz vardır; “Yarım doktor candan, yarım imam dinden eder derler”.

Bu yüzden kesinlikle imamlık mesleği hafife alınmamalı ve imam olacak kişilerin çok iyi bir şekilde yetiştirilerek ondan sonra imamlığa atanması sağlanmalıdır. Yine imamlar görevleri icabı toplumun her kesimini kucaklamalı ve asla görüş olarak toplumun bir tarafını dışlayıcı bir tutum ve davranış içerisine girmemelidir. Çünkü İslam dini toplumun her kesimini kucaklayarak ayrımcılık yapmamayı ve insanlara hoşgörü ile yaklaşmayı emretmektedir.

İmam Nedir, Kime Denir?

Esasında imam kelimesi İslam dinine ait bir terminolojidir. Devlette kamuda çalışan imam ne iş yapar, nasıl olunur sorusundan ziyade önce imam kelimesinin ne anlama geldiğinden bahsedelim. İmam kelimesi genel olarak lider, önder, devlet adamı ya da devlet başkanı gibi anlamlara gelmektedir. Günümüzdeki anlamıyla iade edecek olursak imam, namaz kıldırmakla görevli ve bazı dini vecibeleri yerine getirmesi için görevlendirilmiş kişi demektir.

Bir kişinin imamlık grevini yerine getirmesine ise imamet denilmektedir. Bu kutsal vazife ilk olarak İslam dininin ortaya çıkmasıyla birlikte son peygamber olan Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V.) tarafından uygulanmaya başlanmıştır. Şimdi birazda imamların ne iş yaptıklarından bahsedelim.

İmam ne iş yapar ?

Devlette Kamuda Çalışan İmam Ne İş Yapar?

Genel algı olan imamların sadece camilerde namaz kıldırır şeklinde düşünülmesi doğru değildir. Aslında yanlış da değil fakat eksik bir bilgidir. Devlette kamuda çalışan imam ne iş yaparsorusunun cevabı tek bir cevap olmamakta olup, bunu sizlere madde madde sıralamayı daha uygun gördük.

  • Mescit ya da cami gibi görevlendirildikleri mekânın zamanında açılmasını ve ibadete hazır hale gelmesini sağlarlar.
  • Genel olarak namaz vakitlerinden önce insanlara Kuran-ı Kerim okuyarak onları caminin manevi atmosferine hazırlar ve Kuran-ı Kerim’den karşılıklı feyiz alınmasını sağlamaya çalışırlar.
  • Cami ve benzeri mekânlarda cemaati dini konularda bilgilendirirler.
  • Her vakit namazından önce camiiler de bulunmakla görevlidirler.
  • Devlette kamuda çalışan imam ne iş yapar sorusunun bir diğer cevabı ise usulüne uygun camiye gelen cemaate namaz kıldırmak olmaktadır.
  • İmamlar ölen insanların cenazelerini yıkamakla ve defin işlerini yapmakla da görevlidir.
  • Cami içinde müezzini ve genel tertibatı denetleme işinden de yine imam sorumludur.
  • Yine insanların isteklerine göre cami ve mescitlerde mevlit okuyarak evlenecek çiftlerin dini nikâhları kıyma görevlerini de üstlenmektedirler.

İmam nasıl olunur ?

Devlette Kamuda Çalışan İmam Nasıl Olunur?

İmam olabilmek için iki farklı seçenek mevcut olmaktadır. İlk olarak eğer imam olmak istiyorsanız, imam hatip liselerinden herhangi bir liseyi okuyarak başarıyla bitirmeniz gerekmektedir. Devlette kamuda çalışan imam nasıl olunur sorusunun ilk ve en önemli cevabı imam hatip lisesi mezunu olmanızdır. Çünkü bu okulları bitirmeniz demek zaten imamlık yapabilmek için birçok bilgi ve beceriye sahip olmanız demektir.

Burada tabi şunun altını çizmeden de geçmeyelim, her imam hatip lisesi mezunu imam oluyor diye yanlış bir anlaşılma da ortaya çıkmasın. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından her yıl yapılan, Din Hizmetleri Alan Bilgisi yani DHTB sınavından geçer not almanız gerekmektedir. Bir diğer yol ile Devlette kamuda çalışan imam nasıl olunur sorusunu cevaplayacak olursak, normal liseden mezun oldu iseniz İlahiyat fakültelerini kazanmanız gerekmektedir. Sonrasında bu okulu başarıyla bitirmeniz ve KPSS’den yeterli puanı almanız gerekmektedir. Daha sonra DHTB’ye de girerek bu sınavdan da geçer not alınca imam olmaya hak kazanmaktasınız. Diyanet İşleri Başkanlığı’nca açılan kadrolara başvurarak atamanızın gerçekleşmesini sağlamaktasınız.

Bkz: İmam, vaiz maaşları ne kadar?