Özellikle ülkemizdeki gençler prestiji ve maaşlarının

Sevgi ve Mantık Evliliği mi Arıyorsun?
yüksekliği nedeniyle hâkim ya da savcı olmak istemektedirler. Devlette kamuda çalışan hâkim ve savcı nasıl olunur ne iş yapar tüm bunları yazımızda bulabileceksiniz. Öncelikle hâkim ve savcılık bir ülke için mekanizma bakımından en sağlam ve en hızlı olması gereken kurumlar olmaktadır. Çünkü bir ülkede huzurun ve güvenin temini hâkim ve savcıların görevlerini layıkıyla yerine getirmelerine bağlıdır.

Bu yüzden bu kurumlarda görevlendirilecek olan adayların çok iyi bir şekilde seçilmesi ve görevlerini hakkıyla yapan kişilerden oluşması çok önemlidir. Eğer siz hâkim ya da savcı olmaya karar vermişseniz, bunun için öncelikle liseden mezun olmanız ve ÖSYM tarafından düzenlenen üniversite sınavından hukuk fakültelerinden herhangi birisini kazanabilecek bir puanı almış olmanız gerekmektedir. Devlette kamuda çalışan hâkim ve savcı nasıl olunursorusunun ilk cevabı sizin üniversite sınavında hukuk fakültesini kazanarak başarıyla bitirmenizde yatmaktadır.

Eğer başka bir ülkede hukuk fakültesi okumuşsanız, ülkemizde denkliğine bakılır ve varsa eksik dersler onları almanız sağlanır. Ancak ondan sonra hâkim ve savcılık için başvuruda bulunabilirsiniz. Ülkemizde yargı sistemi iki ana başlıktan oluşmaktadır. Bunlarda “adli yargı ve idari yargı” olmaktadır. Türkiye de hemen her yıl idari ve adli yargı organlarına hâkim alımı yapılmaktadır. En son alım ise 2018 yılında verilen ilan sonucu 1600 hâkim ve savcı alımı yapılacağı ile duyurulmuştur.

Hâkim ve Savcı Alımı Süreci

Hukuk fakültesinden mezun olan öğrencilerin başvurabileceği bu alımlar için, bazı şartlar aranmaktadır. Bu şartları sağlayan öğrenciler için ise izlemeleri gereken bir yol haritası olmaktadır. Şimdi size biraz da onlardan bahsedelim. Devlette kamuda çalışan hâkim ve savcı nasıl olunur sorusu için, savcı alımında süreç adlı yargı hâkimliği yazılı sınavı ve mülakatının tamamlanmasının ardından, eğitim süreci esnasında talebe dayalı ya da kura usulü olmaktadır.

Bunun haricinde adli yargı hâkimleri de hâkim olarak görevlerine atandıktan sonra yine savcı olabilmektedirler. Bunun gibi aynı şekilde savcılarda görevlerine atandıktan sonra adli yargı hâkimi olabilmektedirler. Burada en önemli karar mekanizması Hâkimler ve Savcılar Kurulu yani HSK olmaktadır. Ülkemizde hâkim olmanın en temel ve ilk şartı elbette ki 4 yıllık bir hukuk fakültesi mezunu olmaktır. Ardından hâkim ve savcı alımları sürecinin takip edilmesi gerekmektedir.

Bu işlem için yine her üniversite mezunu gibi sizde ÖSYM tarafından düzenlenen Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS)’dan dan belli bir puanı almalısınız. Sonrasında Devlette kamuda çalışan hâkimnasıl olunurkısmına gelmek için, hâkim alım başvurunuzu zamanında ve eksiksiz yapmalısınız. Yazılı sınavdan yeterli puanı alabilenler, puanlarına göre mülakata çağrılmaktadırlar. Mülakatı da başarıyla geçen adaylar ardından eğitim sürecine girer ve sonrasında yeni görev yerlerine atanırlar.

Eğer savcı olmak istiyorsanız yine aynı şekilde 4 yıllık bir hukuk fakültesi eğitim lisansını başarıyla tamamlamış olmanız gerekmektedir. Sonrasında yazılı sınava girerek bu sınavdan geçer not almalısınız. Yazılı sınavdan aldığınız puana göre mülakata çağırılacaksınız. Eğer mülakatta da başarılı olur ve yeterli puanı alırsanız, devlette kamuda çalışan savcı nasıl olunur sorusunun cevabını bizzat yaşayarak görmüş olacaksınız. Çünkü mülakat sonrası stajyerlik eğitiminin ardından yeni görev yerlerinize atanmaktasınız.

Ülkemizde hâkim ve savcılar devletin resmi kurumlarında görev alarak, bir ülkenin en önemli hayati organı olan adalet mekanizmasının başarıyla çalışmasını sağlarlar. Savcı ve hâkimlerin görevleri birbirinden farklı olup her birinin görevleri kanunlarla belirlenmiştir. Kanun ve savcı nasıl olunur sorularınızın cevabını sitemiz üzerinden her zaman güncel bilgiler ışığında öğrenebilirsiniz.