Doktorluk mesleği toplumun hemen her kesiminden saygı gören

Sevgi ve Mantık Evliliği mi Arıyorsun?
en saygın mesleklerden bir tanesidir. Bu sebeple hemen her gencin hayalini doktorluk mesleği her zaman süslemiştir. Peki devlette kamuda çalışan doktor ne iş yapar sorusunun cevabı hakkında biraz bilgi verelim. Temelde mesleğin özü her zaman insan hayatını kurtarmak ve insanlığa hizmet etmek olmaktadır. Doktor kelimesinin genel anlamı; insanların sağlıklarının korunması ve her tür yaralanmalarda anında müdahale ederek insanların hayatlarını kurtaran kişi ya da kişiler anlamına gelmektedir.

Doktorların görevleri gerçekten oldukça zordur, bu sebeple kendilerine ücret olarak ne kadar verilse azdır. Çünkü insan hayatını kurtarmak için gecesi gündüzü olmayan bu insanlar maddi anlamda hemen her şeyi sonuna kadar hak etmektedir. Aldıkları ücretler yine doktorların hasta sayısına, uzmanlık durumlarına göre de değişkenlik göstermektedir. Yapılan araştırmalara göre en çok para kazanan doktorlar ise estetik doktorları olmaktadır. Şimdi devlette kamuda çalışan doktorlar ne iş yapar nasıl çalışırlar maddeler halinde anlatalım.

  • Doktorlar özel hastanelerde çalışabilecekleri gibi devlet kurum ve kuruluşlarında da çalışabilmektedirler. Devlette veya devlete bağlı kurumlarda görev yapan doktorlar ilk olarak hastayı muayene alanına alır ve onlara ne gibi şikâyetleri olduğunu sorar.
  • Hastanın şikâyetlerini dinledikten sonra, hastanın sırtını ve göğsünü dinleyerek genel bir muayene yaparlar. Bunun akabinde hastanın durumuna göre ya ilaç yazıp göndermekte ya da eğer yatılı kalması gerekmekte ise yatış yaptırmaktadır.
  • Devlette çalışan doktorlar kendi görev alanlarına yasada belirtilen saatte gitmek ve yine belirtilen saatte çıkmaktadırlar. Genel olarak hastanede veya aile sağlık merkezlerinde görev yapabilmektedirler.
  • Devlette kamuda çalışan doktorlar ne iş yaparsorusuna bir başka cevap olarak da, belirtilen kurumlar haricinde cezaevlerinde, askeriyede, büyük iş merkezlerinde vb. yerlerde de görevlendirilmektedirler. Bu gibi yerlerde de doktorluk mesleğinin gereklerini icra etmektedirler.
  • Gelen hastanın durumuna göre röntgen çekilmesine karar verebilir ve röntgen durumuna göre hasta hakkında karar verirler. Bunun yanında yine hastalar için kan, idrar veya başka test sonuçları isteyebilmektedirler.
  1. Aile hekimliği yapan doktorlar hastalarını ile hem muayene etmekte hem de onlara rehberlik etmektedirler. Bulundukları yerlerde bazı doktorlar oranın idaresini üstlenerek düzenin kontrol altında olmasını sağlarlar.
  • Devlette kamuda çalışan doktorlar ne iş yapardiyecek olursanız günlük hayat içinde karşılaşılan hastalıkların tanısını yapar ve bu hastalıklara uygun tedavi yöntemlerini belirler. Kısaca doktorların en büyük görevi insanların sağlığını korumak adına çok büyük bir çaba ve gayret sarfetmektir.

Devlette Kamuda Çalışan Doktor Nasıl Olunur?

Tıp fakültesi okuyan ya da okumayı düşünen hemen her genç devlette nasıl doktor olunur sorusunun cevabını araştırmaktadır. Eğer tıp fakültesini okudunuz ve herhangi bir devlet kamu kurum ve kuruluşunda çalışmaya karar verdiyseniz, gerek ve yeterli derecede KPSS puanı almanız gereklidir. Bunun yanında yine devlette kamuda doktor nasıl olunursorusunun cevabını net olarak verebilmek için Tıp Fakültesi mezunlarının girdiği TUS sınavından da yeterli bir puan almaları gerekmektedir. Fakat devlette çalışabilmek için en temel kriter KPSS’den gerekli ve yeter puanı almış olmalarıdır.

Sağlık bakanlığı belirtilen boş kontenjan sıralamasına göre doktorları aldıkları puan sıralamasına göre atamaktadır. Bu atamalar sırasında öncelik olarak zorunlu hizmetini yapmamış olan doktorlar zorunlu hizmet bölgelerine gönderilmektedir. Şayet devlet yerine özelde doktor olmak isterseniz, Sağlık Bakanlığı’ndan gerekli izinleri almanız ve özelde doktor olma şartlarını yerine getirmiş olmanız gerekmektedir.